Subiect: Dumnezeu uraste?
View Single Post
  #108  
Vechi 10.04.2011, 15:16:01
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de macsim Vezi mesajul
Dumnezeu uraste pacatul. Sunt nenumarate versete in care este exprimata ura Sa fata de comportamentul oamenilor:

"Urasc lunile noi si sarbatorile voastre sunt pentru Mine o povara. Ajunge!" (Isaia 1:14)

"Trimis-am la voi necontenit pe toti slujitorii Mei, proorocii; i-am trimis dis-de-dimineata, ca sa va spuna: Nu faceti acest lucru uracios, pe care Eu il urasc." (Ieremia 44:4)

"Urat-am, dispretuit-am praznuirile voastre si nu simt nici o placere pentru sarbatorile voastre." (Amos 5:21)

"Domnul Dumnezeu a jurat pe Sine insusi si Domnul Dumnezeul ostirilor a zis: "Mi-e scarba de mandria lui Iacov si-i urasc palatele; de aceea voi da in mana vrajmasului cetatea cu tot ce este in ea." (Amos 6: 8)

"Ai insa partea buna ca urasti faptele nicolaitilor, pe care le urasc si Eu." (Apocalipsa 2:6)

Si altele asemenea ... Domnul uraste atat de mult pacatul, dar ii iubeste atat de mult pe pacatosi ...
Draga maxim, ai dat niste citate alese cu grija, recunosc, in care arati ca Domnul "uraste" pacatul dar nu si pacatosii. Eu inteleg acel "uraste" prin detesta, adica se detaseaza cu hotarare de pacat, se desparte fara ezitare de el, dar nu pot spune ca il "uraste" pentru ca Dumnezeu, care e iubire, nu poate uri. Dar pot sa inteleg ca tu accepti termenul de ura fara, insa, sa-i atribui caracteristici omenesti sau conotatii negative. Cum ar veni, te apropii de intelegerea mea prin "a detesta". Bun, pana aici ar fi doar o neintelegere de interpretare a unui cuvant, nimic grav. Dar ce te faci cu termenul de "razbunator" si "manios"? Astea tot la pacat se refera? Atunci ar veni ca Dumnezeu se razbuna pe pacat ucigand pe pacatos? Sau cum trebuie sa intelegem acesti termeni? Ca sunt o multime de versete in Biblie unde Dumnezeu se "razbuna" de-a dreptul pe barbati, femei, copii si nou-nascuti. Cum le interpretezi pe acestea si cum le impaci cu iubirea lui Dumnezeu pentru pacatosi?
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote