Subiect: Dumnezeu uraste?
View Single Post
  #109  
Vechi 10.04.2011, 16:52:02
macsim
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ioan cezar Vezi mesajul
Draga Macsim, eu Cezar sunt crestin ortodox si activez aici pe site din urmatoarele motive:
1. Am admis ca sunt neputincios de unul singur in fata satanei si a patimilor mele, ca am pierdut (candva) controlul asupra vietii mele din cauza duhului rautatii - care este puternic, derutant, viclean.
2. Am gasit aici o comunitate ai carei membri isi impartasesc credinta in Hristos, nadejdea si dragostea, cu scopul de a-si rezolva problema comuna care este lucrarea mantuirii, iar pentru aceasta de a elimina, mai intai, influenta celui rau din viata noastra, cu ajutorul Bunului Dumnezeu.
3. Am ajuns la credinta ca Dumnezeu cel inchinat si slavit in Sfanta Treime imi poate darui sanatate duhovniceasca, iar una din caile prin care ma apropii de El este schimbul de idei si sentimente cu fratii de aceeasi credinta (ortodoxa).
As putea sa continui expunerea motivelor, facind in total 12 pasi pe drumul acesta. dar ma opresc aici si te intreb: imi poti spune ce motiv te indeamna (eu am aratat mai sus 3 motive din cele 12) sa postezi aici observatia ta (corecta, dealtfel) si sa dai si doua linkuri care au legatura cu alcoolicii ANONIMI (sublinierea mea, da!)?
Faptul ca ai o alta confesiune nu e de natura sa ma deranjeze. Dumnezeu ne pune pe fiecare unde ne e locul. Ma deranjeaza insa un lucru pe care banuiesc ca l-ai inteles deja si despre care nu mai e cazul sa iti detaliez prin mesaj privat.
Te rog, deci, sa precizezi cu ONESTITATE: ce urmaresti cu postarea ta?
Eu MARTURISESC: urmaresc apropierea mea, si a celor de aceeasi credinta cu mine, de Domnul nostru Iisus Hristos, de Dumnezeu cel inchinat si slavit in Sfanta Traime.
Si daca imi vei raspunde onest la intrebare, hai sa te incurajez mai departe:
Tu crezi ca ultima propozitie din postarea ta este bineplacuta lui Dumnezeu (asa cum ti-l inchipui tu)?
Dar noua, crestinilor ortodocsi, de care presupun ca iti pasa cumva...
Oare noi de aici am venit peste tine si te-am intrerupt cand iti spuneai rugaciunea pentru seninatate ca sa iti mentii abstinenta?
Oare tu nu stii ca noi suntem in Postul Mare?
Si daca stii, ce cauti frate Maxim aici, acum?
Spune, te rog, cu onestitate! (Stii de ce: onestitatea e vitala)
Iti multumesc ca ai aruncat o privire pe link-urile mele. Totusi, daca te-ai fi uitat putin mai atent, poate ca nu m-ai fi judecat atat de aspru :)
Unul dintre link-uri nu are legatura ca alcoolicii anonimi, iar celalalt are legatura cu grupul de sprijin pentru familiile alcoolicilor.
Eu nu sunt un alcoolic ci o sotie de alcoolic, iar alcoolism.info este un blog pentru cei care se afla in aceeasi situatie. Scriu acolo lucruri pe care le-am invatat si pe care le-ar putea - eventual - folosi si altii. Sotul meu este abstinent de 2.5 ani si incerc sa aduc incurajare celor care au nevoie de ea.

Ce urmaresc cu postarea mea? Nimic ascuns si nimic subversiv ... Am pus doar niste versete din care eu am inteles ca Domnul are si astfel de sentimente, iar lucrul acesta ma duce cu mintea la "frica de Dumnezeu." Care, pentru mine inseamna respect, cinste si onoare fata de Dumnezeu.

Cred ca doar iubirea fata de Domnul nu este suficienta. Copiii isi iubesc parintii, dar asta nu ii determina sa fie intodeauna si respectuosi, sa-si cinsteasca parintii si sa-i onoreze. Cred ca ascultarea de Dumnezeu nu tine numai de iubire, cat tine si de aceasta frica. Daca stiu ce anume uraste Dumnezeu, voi sti care sunt lucrurile de care ar trebui sa ma feresc.

Ultimul meu rand din postarea anterioara este adevarat.

Si, iarta-ma frate Ioan Cezar daca ti-am pricinuit suparare ... Nu am vrut sa tulbur postul nimanui ... Sa ai un post binecuvantat!
Reply With Quote