View Single Post
  #14  
Vechi 20.09.2012, 14:54:30
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Care este credinta adevarata?
CREDINTA adevarata (este o actiune care nu are un scop in sine, ci credinta) este aceea care asigura omului cunoasterea (comunicarea) inechivoca a Domnului Iisus Hristos... caci "Hristos Iisus si iersi si astazi si in veci este acelasi" (Evrei 13,8)

De aceea in Sfanta Biserica, prin Sfintele Taine, crestinul ortodox este chemat la hristificarea inechvioca, care implica conlucrarea clara cu Iisus Hristos, cu harul Duhului Sfant caci toti suntem chemati sa ajungem la nivelul duhovnicesc in care sa spunem: "noi am crezut si am CUNOSCUT ca TU este Hristosul, Fiul lui Dumnezeu" (Ioan 6). Iar cei ce nu cunosc inca... sunt ajutati de Sfintii Parinti...

Asadar hristificarea nu este un proces pur intelectual in care doar vorbim, discutam despre Hristos, Sfanta Scriptura... ci hristificarea implica: teologiea, teognisia, teopraxia intr-o egala masura... evident toate acesta nu pot fi separate de ecleziologie si implicit de Sfintele Taine.

Nu cel ce stie multe cuvinte despre Hristos este credincios si "mai iubit" de Dumnezeu (caci si dracii cred, stiu multe despre Hristos insa ei nu fac nimic din voia lui Dumnezeu ci doar "se cutremura" Iacov cap 2)... ci cel ce cunoaste pe Hristos din ce in ce mai mult (in Evanghelie, in Sfanta Biserica, prin Sfintele Taine, prin Sfanta Traditie, Sfintii Parinti) si face voia lui Dumnezeu este iubit de Dumnezeu, insa voia lui Dumnezeu nu poate fi facuta fara conlucrarea cu harul Duhului Sfant, deci fara Hristos Iisus, fara Biserica Sa, fara Sfintele Taine.

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Care sunt criteriile Scripturistice pentru "identificarea credintei adevarate"?
Consider pertinent sa (re)formulam intrebarea, schimband cauza si efectul. Astfel: care sunt criteriile credintei adevarate care fac posibil canonul Sfintei Scripturi (atat noul cat si vechiul testament)?

Evident ca raspunsul este: Sfanta Biserica. Avand in vedere ca Sfanta Biserica "face" Sfanta Euharistie si Sfanta Euharistie face Biserica, este inechvoca importanta Sfintelor Taine si a Sfintei Traditii care fac posibila existenta Sfintei Scripturi (canonul VT si NT).


Astfel pretentia "Sola Scriptura" este ilara si inadecvata...

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos. Amin.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 20.09.2012 at 15:08:08.
Reply With Quote