View Single Post
  #27  
Vechi 13.11.2014, 08:46:59
aubergine aubergine is offline
Banned
 
Data înregistrării: 29.07.2013
Locaţie: Arad
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.030
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Alin.D.Zaharia Vezi mesajul
FoloseČ™ti cuvântul blasfemie care nu mai are nici un sens în sec. XXI-lea pentru că presupune că ceva este presus satirului Č™i ridiculizării.
În momentul în care nimeni nu mai are voie să critice sau să ridiculizeze o idee, un concept, o învăČ›ătură, atunci e momentul în care decădem înapoi ca societate.
Nimic în lumea asta nu trebuie să fie mai presus sau sacru, inclusiv dogma ta.
Ar trebui să sărbătoreČ™ti faptul că trăieČ™ti într-o societate unde eČ™ti liber să crezi Č™i să spui ce vrei.
Nu pot să vorbesc în numele tuturor dar pe mine nu mă deranjează că lumea alege să creadă în ceva, sau că vor să dea bani la biserici din propriul buzunar Č™.a.m.d, nu pierd somn noaptea din cauza asta în schimb mă dereanjează când anumite persoane îČ™i impun credinČ›a asupra altora sau care din cauza credinČ›ei lor personale iau decizii care afectează pe toata lumea.
Ai exemple precum finanČ›area bisericilor din fondurile de stat sau subvenČ›ionarea salariilor pentru preoČ›i din nou din banii statului când noi suntem o Č›ară seculară conform constituČ›iei.
De aceea nu stăm în banca noastră.
Pentru mine are sens, si pentru toti crestinii, depinde cine la ce se raporteaza. Nu apreciez satira si ridiculizarea, nici in mod normal, ce sa mai vorbesc de ceva atat de important pentru mine, ca Dumnezeu, Biserica si cele sfinte.
Este lipsa de respect si de bun simt sa se intre aici si sa se vorbeasca urat, sa se atace fara motiv.
Din punctul meu de vedere decadem ca societate, cand nu mai avem respect pentru nimeni, nu mai ascultam de nici o autoritate, nu mai credem in nimic si confundam libertatea cu marlania. Nu este dogma mea, este ceva in ce cred toti crestinii, nu este a mea personala, inventata de mine. Nu vreau sa intru intr-o polemica. Daca nu va convine finantarea bisericii nu aveti decat sa emigrati, nu se poate pentru o minoritate de atei sa se schimbe lucrurile pentru 80 la suta din crestini. Parerea mea ca incercati sa va impuneti credintele prin orice, inclusiv prin prezente pe acest forum.
Noi suntem la noi acasa , voi sunteti intrusi, daca nu va convine stati pe forumurile voastre.
Reply With Quote