View Single Post
  #25  
Vechi 08.08.2015, 14:47:52
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Homeopatia este stiinta ?

Ok. Si atunci, astrologia de ce nu este stiinta ?
Nu am afirmat niciodata ca astrologia nu este stiinta. Dv prezumati drept evidenta ceva ce este subiect de dezbatere. Personal, nu am nicio opinie in aceasta dezbatere, fiindca nu ma pricep si nu ma ocup cu astrologia. Si nu ma ocup fiindca Biserica mea imi interzice sa ma ocup cu astrologia, insa nu imi interzice sa ma ocup cu homeopatia.

Citat:
Asta ar fi una. Pe de alta parte, se poate argumenta asa: de vreme ce Heckel sustinea ca un embrion uman, intr-o faza incipienta, arata la fel ca un embrion de caine, a ales sa ilustreze aceasta teorie publicand unul si acelasi desen.
Dar nu asa ar trebui sa se procedeze in stiinta. Omul de stiinta ar trebui sa descrie ceea ce vede, apoi sa compare descrierile, pentru ca, eventual, in final, sa elaboreze ipoteza. Cel putin, asa se procedeaza in homeopatie.

Citat:
La fel ca un crestin care crede ca cel mai cinstit musulman va merge in acelasi loc cu cel mai depravat hindus,si ar alege sa-i ilustreze pe amandoi prin unul si acelasi desen: un om in flacarile iadului. Sub unul scrie Ali, sub altul scrie Raj.

E fals sau e eroare ?
Evident, fals. Chiar si daca, in acest caz, ar fi evident pentru cititor ca omul pleaca de la o credinta a lui, pe care o ilustreaza cum crede mai bine. Stiinta nu este credinta. Sau nu ar trebui sa fie.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote