View Single Post
  #4  
Vechi 17.12.2009, 12:45:49
truthtostone's Avatar
truthtostone truthtostone is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 249
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria-luisa Vezi mesajul
Nu va spun eu ce sa faceti. A spus-o Hristos. Nimeni nu a dat jos nimic din ce-i al nostru, doar au pus un simbol al lor acolo, gest pe care eu l-am interpretat ca un semn de fraternitate. Eu asa am vazut lucrurile.
Atunci daca le lasam menorah acolo din spirit fratesc,de ce nu lasam si o zvastica uriasa si un buddha?Pana la urma si eu sunt fratii nostri,nu?

Acum serios,nu se face asa ceva....chiar denota o provocare.

Hristos ne cere sa fim intelepti si milostivi,nu orbi si delasatori.Daca ajungeau sa se bata pe acolo,atunci da era mai grav,dar asa...a fost doar o miscare defensiva a traitorilor ortodocsi din Moldova.Gandeste-te ca poate le parea rau de parintii lor care au murit prin frig si mizerie pentru a nu deveni "turci".

Nu uita ca fiecare ortodox simte ca Ortodoxia(la fel cum fiecare buddist simte ca religia lui este adevarata) este singura religie adevarata,iar plecand de la aceasta premisa nu se poate vorbi de o intelegere intre religii (pentru ca dam in ecumenism).

Asadar trebuie sa fim milostivi dar cu ochii-n patru ca nu cumva sa fim invinsi cu propriile arme!
__________________
Nu îi spune Lui Dumnezeu cât de mari sunt problemele tale.Spune-le problemelor tale cât de mare este Dumnezeu.
Reply With Quote