View Single Post
  #27  
Vechi 12.04.2010, 16:35:37
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de iustin10 Vezi mesajul
Toma a vazut ,si a crezut.Desi si el era un mare necredincios.
Dar ce a vazut Toma?
L-a vazut viu pe cel care il stia ca murise.Il vazuse poate cu ochii lui mort,si apoi il vede ,iata viu,in camera cu ei si vorbindu-le.
Ce face Toma cand il vede? Se mai duce el sa puna mana in coasta Sa,asa cum zisese?Nu.Ii e suficienta vederea,nu mai are nevoie de pipaire,pentru a exclama :"Domnul meu si Dumnezeul meu"
Deci iata ca nu zice ca vede o fantoma,nici o stafie sau pe cineva inviat,ci zice ca vede pe Dumnezeu .De ce? Pentru ca El anuntase ca va invia,si anuntase despre Sine ca este Fiul lui Dumnezeu. Vazand dar,ca Acela care spusese despre Sine ca e Fiu al lui Dumnezeu , nu poate fi tinut de moarte,si invie , asa cum sufletul nostru in adanc spera sa nu existe moarte,il numeste pe cel inviat "Dumnezeu "
Deci ce se uneste in Toma? Auzirea dinainte a mesajului "Sunt Fiul lui Dumnezeu" ,auzirea dinainte a anticiparii 'Voi invia dupa 3 zile " ,frica ancestrala a omului fata de moarte ,si vederea lui Iisus inviat.
Multe din acestea le avem si noi in suflet,avem mesajul Domnului,avem frica de moarte,ne mai lipseste doar vederea.Avem piramida cladita ,pregatind acel moment ,ne mai lipseste doar piatra din capul unghiului .
Aceasta dovada ultima,vederea,se poate obtine ea doar cu ochii?Dar restul pirmaidei a fost obtinut doar cu ochii?Tot ce e in mintea si in convingerea noastra se bazeaza doar pe vedere?.
Cine nu poate crede ca Hristos a inviat va fi intrebat daca crede celalalte lucruri care le-a spus El,si care pot fi vazute :de exemplu iubirea de aproapele.
Incet ,veti constata ca cine nu crede ,de fapt nu asteapta confirmarea ochilor,ci refuza confirmarea care i-o da intreg sufletul sau.
Cine nu crede,nici nu vede
Astea da argumente. Numai un indoctrinat le poate crede.
Asa cum intrebam si in alta parte, mi se cere sa am credinta mai multa decat Toma?
Reply With Quote