View Single Post
  #14  
Vechi 15.02.2014, 14:36:08
leonte leonte is offline
Banned
 
Data înregistrării: 03.10.2012
Locație: Bacau
Mesaje: 472
Implicit

pai ai spus chiar tu... Valahul are cu totul alt interes.

Eu repet: nu cred ca este vorba despre o conspiratie ci depspre sfanta prostie si sfantul buzunar. La acestea doua se rezuma toate ratacirile contemporane.

Prin termenul "uncenicii lui antichist" eu, astazi, nu mai interpretez ca ar fi vorba despre o conspiratie vrajitoareasco-satanica, in care niste oameni constienti de adevar, se opun orbeste lui Hristos dintr-un motiv dracesc si inteles numai de ei. Ucenicii lui antihrist sunt toti predicatorii care, neavand Duhul lui Hristos, nefiind in trairea Evanghelica, predica vorbele Evangheliei, iar cu duhul si cu multe dintre fapte sunt anapoda.

Evanghelia lui Hristos nu este un sistem juridic prin care se defineste binele si raul in mod punctual, iar acolo nu legea nu prevede avem de-a face cu vid legislativ. Evaghelia este un ... secret, o taina, o enigma, o ghicitoare. Cheia spre descifrarea acestei ghicitori este tocmai Duhul lui Hristos, al iubirii de vrajmasi, al blandetii netulburate de vreo forma de lacomie sau posesivitate. ... Este imposibil sa gasesc cuvinte pentru a descrie in forma concreta ceva ce este imaterial. Numai traitorii pot pricepe despre ce vorbesc eu aici si ei nu au nevoie de lamurir.
Reply With Quote