View Single Post
  #289  
Vechi 06.09.2019, 08:58:27
Demetrius Demetrius is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.975
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioana4141 Vezi mesajul
Voi spune aici si povestea mea, că poate ajută pe cineva. Eu sunt ortodoxă pe stil nou, el pe stil vechi, amândoi convinsi că urmăm calea cea dreaptă (practicanti, nu doar crestini de Paste si Crăciun).

Initial, eu acceptasem să mă convertesc nestiind ce implică asta, gândind că el apartine de biserica Rusiei. (eu fiind din Constanta, unde mai vin Rusi la biserică la noi si ne respectăm unii pe altii ca fratii) Apoi am început să-mi pun întrebări, pentru că mi se părea deosebit de ciudat că ei doresc să mă mirung iar. Ciudată era si mama lui, care îl obliga să se despartă de mine dacă pun problema convertirii lui la stilul nou pentru că asa credea ea, că el îsi va pierde mântuirea. Atunci mi-am dat seama că e o problemă si am început să caut motivele. Am prezentat prietenului meu toate argumentele găsite pe diverse site-uri (argumente concludente am gasit foarte putine pe site-urile românesti inclusiv în vidoeclipurile de pe youtube; Acestea nu-mi satisfăceau setea mea de cunoastere a problemei; în general găseam oameni care se ceartă: („credinta mea e cea adevărată” - „ba nu, a mea este”).

Sincer, ajunsesem să spun: dacă găsesc argumente concludente că stilul vechi e bun, mă dau pe vechi fără remuscări, iar dacă nu, o să-i prezint cele găsite, prietenului meu ca să se dea el pe nou. Deci am început să caut adevărul rugându-mă fierbinte la Dumnezeu să mi-l descopere. Asa am gasit cartea: ”Cele două exreme. Ecumenismul si Stilismul” scrisă de Arhimandrit Epifanie Teodoropulos. Recomand cu căldură din inimă această carte; este scrisă de un cunoscător, cu niste cuvinte pline de iubire, fără acuzaČ›ii gratuite. Este scrisă pentru stilistii din Grecia, însă este identic aceeasi situatie cu cea din România.

I-am citit această carte prietenului meu (începând cu partea a doua a cărtii - despre stilism -, că el se plictiseste repede când îi citesc, iar eu voiam să ia aminte la ce citesc). El a acceptat să se dea pe nou. Mama lui însă (fiind si ea ortodoxă pe stil vechi convinsă), a început să se comporte oribil cu mine (ca o soacră rea si fără inimă, făcându-mă să plâng zilnic), iar fiului ei îi tot spunea că eu sunt trimisă de diavolul ca să-i duc sufletul la pierzare si trebuie să scape cât mai repede de mine.

Timp de jumătate de an, de când ne-am logodit până ne-am căsătorit, pentru ea nu am fost decât trimisa diavolului si mă trata ca atare (mă întrista enorm că in numele lui Dumnezeu si a credintei, ea arăta atâta ură si că nu se înmuia inima ei nici când mă vedea că plâng).

Cu 3 săptămâni înainte de nuntă, văzând că nu a reusit să mă îndepărteze pe mine de el prin comportamentul ei, a început să-i spună logodnicului meu că dacă el se dă pe nou, ea o să moară, că ea s-a sacrificat să-l crească pe el în credinta dreaptă, iar acum el e un trădător. De altfel si neamurile sale pe vechi, l-au amenintat că dacă el face căsătoria pe nou, ei nu vor veni la nuntă (Si chiar nu au venit).

Văzând că el nu-si schimbă alegerea, mama sa i-a spus că a fost ea la preotul care urma să ne cunune pe stil nou si că el i-a spus că, fără să-l boteze pe el si să-l mirungă, nu o să ne căsătorească. El a crezut-o si s-a tulburat foarte tare de partea cu botezul.

Fiind în zona Mănăstirii Vlădiceni (el fiind din Iasi), am decis să mergem la părintele Calistrat să-i cerem părerea. Am mers amândoi acolo si i-am spus ce avem pe suflet. Părintele i-a citit lui o rugăciune de vre-o pagina, ne-a dat niste cărti despre familie si cărti de rugăciuni si ne-a dat în scris că ne putem căsători.

Păcat că mama lui încă mă vede ca pe diavolul care a stricat viata fiului ei si în continuare mă tratează oribil încercând să ne despartă, că pentru ea, el nu e căsătorit încă cu mine, că ei nu recunosc tainele de pe nou. Fiul ei i-a dat cartea ”Cele două exreme. Ecumenismul si Stilismul” scrisă de Arhimandrit Epifanie Teodoropulos si ei, dar ea refuză să o citească fiind convinsă că e o carte de la diavolul menită să schimbe mintile oamenilor pe vechi.
Dumnezeu sa va binecuvanteze pe toti!
Tie, Ioana4141, iti recomand cu caldura sa nu te tulburi (adica sa nu pui la suflet ce patimesti), dar sa ai intelegere si sa manifesti cat de multa diplomatie poti fiind pozitionata delicat intre sot si soacra; e grea crucea ta fiindca pe soacra n-ai s-o poti schimba(impaca-te cu asta), asa ca nu-ti ramane decat s-o eviti si sa n-o "starnesti" deloc.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote