View Single Post
  #19  
Vechi 13.01.2006, 18:50:48
Mircea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de cristina_cristina
De vesnicia mortii mi-e frica.Sa fim totusi realisti ca este un moment infricosator, daca sunteti in preajma unui om care moare atuci va ve-ti da seama.Da, la Domnul toate sunt posibile si a venit chiar in chip de om ca sa ne scoata din moarte, dar ce fel de moarte ca oamenii inca mai mor, dar cum punea Pr. Rafel "din necunoasterea de Dumnuzeu" greu cuvant si profund.Are dreptate, sfintii cu moaste sunt un exemplu, pt ei moartea a fost trecere spre ce? spre viata.
Nu stiu dar ceva in ineriorul meu nu vrea sa accepte moartea ca pe ceva firesc si nu cred ca e ceva firesc cu toate ca se intampla, e plata pacatului.
Vesnicia mortii este valabila doar pt cei ale caror suflete se duc in iad. Moarte sprituala pt. ca de fapt doar trupul moare si se intoarce in pamantul din care a fost luat, sufletul e viu. pt. cei care stau in iad, e plangere, aceia au de ce se teme de ceasul mortii. cei care merg in rai, se veselesc de vederea celor ceresti. E normal sa ne fie frica, pana la venirea Domnului, toti(in afara celor cativa care au ajuns in rai) mergeau in iad. Moartea era pedeapsa pt. neascultare. Acum insa daca urmam dupa putere Domnului, nu trebuie sa ne temem de ceasul mortii. Eu cred cu adevarat ca putem adormii in Domnul si ma rog ca sa fiu vrednic de aceasta. Doamne ajuta!:)
Reply With Quote