View Single Post
  #7  
Vechi 26.05.2012, 22:15:24
weareready weareready is offline
Banned
 
Data înregistrării: 24.05.2012
Mesaje: 22
Implicit

am postat un update interesant pe http://igg.me/p/107832?a=595222

este fix deasupra videoclipului, sub butonul UPDATE.

din pacate este in engleza, dar promit ca il traduc pana maine.

Subiectul tratat in update este despre cele patru evanghelii acceptate de catre Constantin in 325. Au trebuit 6 ani (pana in 331) pentru ca reprezentatii celor mai mari 72 de biserici sa cada de acord asupra bibliei actuale. Multe alte evanghelii au fost sacrificate, distruse, declarate erezii. Sunt apocrife.

Motivul care m-a indemnat sa le studiez este unul simplu: sunt mai vechi decat cele patru evanghelii (teoretic mai pertinente), mai ales Evanghelia dupa Iuda (datata 30-80 e.n). Celelalte patru sunt scrise in jurul anului 150 e.n. in Antioch.

Astfel, logica mea imi dicteaza ca aceste apocrife merita citite. Odata citite am ramas frapat...efectiv nu am inteles de ce nu au fost incluse. Ev. dupa Iuda inteleg (este un pic prea profunda si mai ales bulversanta)...dar Evanghelia dupa Toma este absolut superba. Este scrisa (se presupune) de catre Toma insusi (sub influenta Sf Petru) si contine numai si numai parabole si ghicitori spuse de Iisus.

In fine...pana maine puteti citi update in engleza pe linkul mai sus amintit. Pentru cei care nu inteleg engleza promit sa traduc maine.
Reply With Quote