View Single Post
  #16  
Vechi 06.08.2015, 01:52:53
Catalin30 Catalin30 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 06.08.2015
Mesaje: 9
Implicit Nimeni nu a venit cu un argument bun !

Vreau sa incep prin a va spune ca nu mi-se pare normal ca un copil sa fie botezat fara acordul lui. Cel mai normal si firesc este ca atunci cand copilul va creste mare si poate decide pentru el, va face sau nu acest ritual.
Cum un copil nu poate avea afinitati politice sau sa fie suporterul unei echipe, nu poate deasemenea nici sa isi aleaga religia.
Veti spune ca este normal ca parintii sa o aleaga deoarece parintii ii aleg ce educatie sa primeasca si altele dar nu are legatura deoarece a crede in " zane si alte porcarii" nu il ajuta in viata cum il ajuta educatia.
2. Botezul se face la copii mici mai mult ca o indoctrinare si apartenenta la un cult, daca botezul s-ar face cand copilul este mare, cu acordul lui, va garantez ca nici macar 20% din copii nu s-ar mai boteza. Iar in privinta pacatului primordial.... copilul meu consider ca se naste fara pacate, ce este aberatia asta? Hai sa fim seriosi pana la urma, si Iisus s-a botezat cand era major.
3. Sa zicem ca trec peste tot ce am scris mai sus, daaar, de ce trebuie dati bani la popi pentru botez? In bucuresti este de la 700 de lei in sus. Sa ti-se ierte pacatele trebuie sa platesti?

4. Biserica ar trebui sa se ocupe de altele decat sa construiasca alte catedrale de 500 mil de eur. Ar putea ajuta spitalele, invatamantul, saracii. In felul acesta daca ar exista aceasta divinitate numita d-zeu ar fi mult mai multumita deca sa se contruiasca o monstruozitate de biserica.

Sunt foarte revoltat deoarece copilul meu se va naste peste doua luni si nu vreau sa il botez dar in acelasi timp imi respect sotia si voi face acest lucru chiar daca nu vreau.

Asa ca, imi poate raspunde si mie cineva concret la ce am scris mai sus?

P.S. din atatea religii care sunt si care au disparut, de unde aveti voi garantia ca dumnezeul acesta este cel bun, cu un mare DACA exista intradevar.
Totul tine de tara in care te nasti.

P.S. 2
Poate o sa spuneti ca atunci cand copilul va creste mare isi poate alege religia pe care si-o doreste. Nu este vorba despre asta, este vorba despre a face o alegere pentru el care nu ii va folosi la absolut nimic, este vorba despre drepturile lui.
Fiecare isi ia ce vrea din religie dar daca ati fi toti evlaviosi, atunci toti ati fi calugari sau nu ati face sex inainte de casatorie, sau a-ti infia in copil il loc sa aveti un animal de companie. Unde mai este religia in ce am scris mai sus?
Astept raspunsurile voastre cu cea mai mare curiozitate !

Multumesc !

Last edited by Catalin30; 06.08.2015 at 02:09:42.
Reply With Quote