Subiect: Calugaria alba
View Single Post
  #16  
Vechi 14.10.2006, 17:15:05
euftalia euftalia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.10.2006
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ory
Darius,si eu am pus accent pe dispretul fata de fanatici ori habotnici,dar a se intelege adevaratul sens acestor genuri de oameni,si anume.faptul ca fanatism nu inseamna a te exprima dogmatic,a iubi pe Dumnezeu prin pura si nestirbita randuiala,ori a fi un crestin autentic,fanatismul pe care-l detesta unii oameni este reprezentat de cei care inteleg intr-un sens gresit credinta si voia lui Dumnezeu,ajungand pana a distruge,a ura cu putere sau chiar a incalca dogma religioasa,culmea,prin considerente pretinse profund religioase.Cum sunt considerati,de ex musulmanii care-si exprima credinta prin razboi si varsare de sange,prin instigare la ura si dispret fata de semeni,ori Insusi Dumnezeu s-a dat exemplu de iubire,blandete si nediscriminare spre invatarea popoarelor.Am cunoscut pe mama unei prietene,femeie foarte credincioasa,care datorita faptului ca fiica ei a facut baie a 2a zi de pasti(fiindca avea o intalnire importanta),a inceput sa o dea diavolului in repetate randuri,sa o renege ca fiica si multe alte ocari aruncate fara noima asupra alelei fete,in opinia mamei,din credinta si respect fata de sf.sarbatoare.Nu mi se pare corect!Sunt multe femei mai varstnice f.credincioase care tin multa manie in suflet pe cei mai putin religiosi,si ajung chiar la conflicte pe care nu le mai remediaza,si astfel se impartasesc bine mersi fara sa tina cont ca este foarte importanta iertarea fata de semeni,considerand ca daca semenii sunt pacatosi nici nu merita osteneala.Psalmul 50 spune;"...jertfa lui Dumnezeu,inima infranta si smerita Dumnezeu nu o va urgisi!"
dragii mei, eu sunt o tanara bolnava psihic, care am intalnit multe cazuri de delir mistic, de oameni bolnavi care daca stau mult in biserica si in rugaciuni inceo sa aiba halucinatii auditive sau vizuale, mintea lor este slaba, nu este vorba de posedare, eu nu cred ca Dumnezeu ingaduie ca vreun fiu de-al Lui sa fie posedat. Daca v-am suparat cu parerile mele, va cer iertare, voi faceti cum va dicteaza inima si sa auzim de bine.
Reply With Quote