View Single Post
  #27  
Vechi 12.08.2009, 14:11:42
Fani71 Fani71 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2009
Locație: Bruxelles
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.711
Implicit

Citat:
În prealabil postat de margareta Vezi mesajul
Gaura in cer nu se va face nicidecum, dar pacat va fi ca tu, ca parinte ai stiut ca nu e voie sa dai impartasania copilului decat pe stomacul gol si totusi nu ai tinut cont de asta.
Una e sa nu stii si alta e sa stii si totusi sa faci in ciuda povetelor i scrierilor crestine.
Postul ca toate celelalte se invata. Nu poti incepe la varsta sugarilor.. Nu poti sa nu ii dai copilului sa suga sau chiar grisul de dimineata cand nici nu poti sa ii explici de ce. Un copil mic are nevoie de ritmuri fixe.
Eu cred ca ajunarea dinainte de impartasanie trebuie inceputa treptat, si nu inainte de a intelege copilul, de a ii putea explica un pic, si de a fi capabil sa astepte chiar cu bucurie, ca primeste papa buna de la preot (cum zicea prietena noastra Jenica parca).
Al meu are un an si cand vede potirul incepe sa sara de bucurie si sa zixca 'miam miam'!
Eu zic ca la inceput copilul trebuie sa invete bucuria impartasaniei, si pe urma si asceza. Sa renunte mai intai la ceva, si abia mai tarziu sa ajuneze complet.
__________________
"Dacă nu putem fi buni, să încercăm să fim măcar politicoși." (Nicolae Steinhardt în Jurnalul fericirii)
Reply With Quote