View Single Post
  #279  
Vechi 19.03.2010, 22:17:32
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de ory Vezi mesajul
Eu nu cred ca exista vreo religie care detine purul si numai purul adevar, nici macar cea ortodoxa, cred ca toate au cusur in anumite priviinte, mai mult sau mai putin.
Adevarat.
Citat:
Īn prealabil postat de ory Vezi mesajul
Asadar, mi se pare o tampenie sa te " muti " la alta religie, sa-ti ofere aceleasi iluzii, cu o altfel de imbracaminte, iar firea oamenilor sa ramana aceiasi.
Religia unei tari tine si de traditia, educatia, politica si istoria acesteia, chiar si de economie, tocmai in asta sta si farmecul diversitatii confesionale, nu avem cum sa fim toti la fel, fiindca religia nu va tine niciodata doar de spirit.
Si totusi multi se "muta" avand impresia ca schimbarea va veni prin intermediul unui factor exterior, fara sa-si dea seama ca schimbarea respectiva trebuie sa vina din interior. Nu diversitatea religioasa ar trebui sa fie o problema, ci mai degraba sa vedem cum sa facem sa avem o credinta practica in viata reala chiar daca acest lucru nu este mereu ceva spectaculos, ci poate doar un gest frumos la un moment dat fata de cineva care ne-a gresit cu ceva.
Citat:
Īn prealabil postat de ory Vezi mesajul
Cel putin, in ortodoxie, s-au invalmasit principiile crestinesti cu cele traditionale de nu le mai intelegi particularitatile.
Credinta si traditia sunt strans legate intre ele, dar nu trebuiesc confundate
Citat:
Īn prealabil postat de ory Vezi mesajul
Astfel, eu raman frumusel in religia mea ortodoxa, asa cum m-am nascut, mi-o adaptez propriei vieti, incerc sa fac ce pot si dupa cum ma duce capsorul si merg mai departe cu Domnul, ce sa fac ? Sa ma hazardez intr-un noian de teorii pro si contra pana ce le pierd cu totul sensul ? !
Foarte bine faci, numai ca nu ar trebui sa fie acesta motivul, ca asa te-ai nascut, ci pentru ca tu insuti te-ai regasit acolo si crezi ca este locul potrivit in care viata ta spirituala sa se dezvolte.