View Single Post
  #107  
Vechi 13.09.2012, 10:16:05
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
:)
Un pic cinica? Sunt foarte, foarte amara...
Am ajuns sa ma bucur ca am baieti si nu fete pentru ca asta este: traim intr-o lume a barbatilor.
Intreb retoric... oare Maica Domnului ar fi de acord cu afrimatila dvs. de mai sus.
Lumea este a omului, iar hristificarea sfintenia nu este exclusiv dedicata masculinitatii.

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Dar nu vreau sa fiu nedreapta cu barbatii, am cunoscut si barbati extraordinari (care nu sunt calugari. Pentru ca ideea mea despre barbatie implica controlul asupra sinelui, a nu trai pentru sine, jertfa.. asta este barbatia in viziunea mea). Dar stii care este ironia? Sotiile lor nu intelegeau ce au alaturi. Deci tot aia.
" De ce barbatii vor doar aspectul fizic?" similar cu "De ce Eva i-a dat lui Adam sa "muste" din fructul oprit (evident neascultarea, necredinta, neincredera in Dumnezeu)"? O fi fost Eva constienta de cadere... sau in naivitatea ei a crezut ca face un bine...
Poate sunt (ne)bune aceste cuvinte de mai sus, insa ce e important ca atunci cand Dumnezeu ofera pocainta, iertarea, mantuirea, tamaduirea Adam si Evei... ce fac ei?
Pai Adam bolnav de mandrie paseaza responsabilitatea pe femeie (Eva), care nu se lasa mai prejos si urmand modelul "capului" familiei (barbatul) arunca si ea responsabilitatea pe sarpe (dracu)... si uite asa pana in ziua de astazi aruncam vina de la unii la altii fie barbati fie femei fie copii, in loc sa ne dorim "metanoia", pocainta sincera, smerenia onesta, tamaduirea si iubirea...

Emanciparea femeii, feminismul bineintes ca are "justificare" in comportamentul inadecvat al barbatilor (betivi, curvari, nenorociti, abuzatori...). Dar oare ele nu sunt orbite ca si barbatii de patimi cand se casatorsc? Si cand trece "saptamana oarba" si barbatii si femeile isi vad reciproc patimile si in loc sa se ajute sa se tamaduiasca arunca unii in altii cu pacatele savarsite...

Barbatii ce fac cand observa "emaciparea" (revolta) femeilor, feminismul? In loc sa se pocaiasca, sa se smereasca sa fie barbati intru Hristos, "raspund" feminismului cu un misoginism exacerbat. Si uite asa ne facem rau unii altora.

Consider ca bine ar fi ca barbatii si femeile s-ar intreace in sfintenie, in hristificare dupa prototipurile inechivoce; pentru barbati: Hristos Iisus, pentru femei: Maica Domnului.

Doamne ajuta. Har si pace sa ne daruiasca Domnul Iisus Hristos.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";
Reply With Quote