View Single Post
  #5  
Vechi 19.11.2009, 13:34:52
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

... continuare...

Citat:
În loc de încheiere, o mărturie

„Minunat este Dumnezeu întru sfinții Săi” (Psalm 67,36)
Fără icoane lumea noastră spirituală ar fi mult prea săracă. Ar fi săracă deoarece, așa cum am văzut, icoanele îi fac prezenți lângă noi pe Domnul nostru Iisus Hristos, pe Maica Domnului și pe toți sfinții. În icoane recunoaștem faptul că Dumnezeu are o față iubitoare, că în Iisus Hristos ne-a devenit apropiat, S-a făcut ca unul dintre noi, frate al nostru. De asemenea recunoaștem iubirea și dorul după Dumnezeu al sfinților, iubirea lor pentru toți oamenii, lupta lor pentru a se asemăna cât mai mult cu Dumnezeu. Într-o biserică pictată sau împodobită cu icoane, chiar dacă nu este nimeni de față, nu suntem singuri, ci suntem împreună cu Dumnezeu și cu prietenii lui, a căror prezență ne-o intermediază icoanele, cu care vorbim în rugăciune, pe care îi cinstim cu închinare, pe care îi sărutăm, când ne apropiem de chipul lor plăsmuit în culori.
În urmă cu câteva luni am avut marea bucurie de a mă afla pentru prima dată în mănăstirea ortodoxă de la Maldon (lângă Londra), a cărei biserică este prima care îl are ca ocrotitor pe Sf. Siluan Atonitul. Monah de origine rusă, Sf. Siluan a trăit la Atos între anii 1892-1938. Și-a dus viața monahală într-o ascultare și smerenie desăvârșite, așa încât viața lui interioară a rămas tăinuită celor mai mulți confrați monahi din Mănăstirea Sf. Panteleimon în care a trăit. După moarte s-a dovedit însă că a fost un sfânt profetic al vremurilor noastre prin mesajul său de a iubi pe toți oamenii și de a ne ruga pentru toate popoarele pământului. Recunoscându-i-se sfințenia și măreția interioară a fost foarte repede trecut în rândul sfinților, în anul 1987, astfel că biserica mănăstirii de la Maldon a putut fi pusă sub patronatul său. În consecință în această biserică, pe iconostas, lângă icoana lui Hristos a fost pusă icoana Sfântului Siluan.
Când am văzut, pentru prima oară, icoana Sfântului Siluan alături de cea a Domnului Hristos mi s-a luat un văl de ceață de pe ochii minții. Siluan, care a trecut la cele veșnice acum 80 de ani, prin felul cum a trăit a ajuns un casnic al lui Dumnezeu, un fiu al împărăției lui Dumnezeu, un prieten al Lui Hristos cu care împreună petrece în slava veșnică. Icoana Sfântului Siluan din acea biserică, așezată lângă icoana lui Hristos sunt o mărturie a acestui lucru, o chemare la aceeași slavă și o încurajare în efortul de a o dobândi.
Să trăim astfel încât să ne transformăm tot mai mult în adevărate chipuri ale lui Dumnezeu; să devenim tot mai mult icoane!

† Episcop Sofian Brașoveanul
Este preluata de aici: http://cbrom.de/Episcop/Invataturi/Omul-icoana.htm
Reply With Quote