View Single Post
  #18  
Vechi 07.06.2018, 21:15:53
stoicadorina's Avatar
stoicadorina stoicadorina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2013
Religia: Ortodox
Mesaje: 154
Implicit

În acestă afacere sunt implicți o mulțime de (îmi pare rău să o spun) preoți, proprietari de agentii de voiaj, unii cu doctorate în teologie, , psihologi, editori, ezoteriști, ghicitori, vanzători de produse naturiste, yoghini, comecianți de toate soiurile webmasteri și chiar avocați unii dintre ei fără religie ori având o religie ciudată de care n-a auzit nimeni dar pe care pesemne au de gând să o instaureze. O religie fără posturi, fără sfintele Taine, o religie care să tolereze homosexualitatea, avortul, concubinajul, furtul, pedofilia, sodomia și chiar crima. Cred că textul în discuție pe care l-au incadrat la genial (si nu este, o spun eu ca autor) alături de numele părintelui AB este exact la nivelul acelor care au devenit fanaticii acestui curent pseudo-religios care nu are nimic comun cu ortodoxia. Acest femomen este fabricat si intretinut de forte oculte manipulatore, o parte din media inclusiv internetul. Departe de mine este dorinta de a-mi face publicitate ieftină prin acestă campanie (nici nu am nevoie de asa ceva!) dar iubesc ortodoxia Sfinților Părinți care a fost și trebuie să rămână adevărata și dreapta credință.
Asa cum spunea un jurnalist cunoscut, femomenul acesta este intreținut de acei "credinciosi" superficiali care caută minuni cu orice preț dar care nu vor să renunte nici la plăcerile culinare, tigară, băutură, și toate cele ale lumii moderne. Dacă se duc la Prislop și să roagă acolo două secunde la mormânt (ca mai mult nu te lasă) și învăță pe derost o rugăciune si aceia furata de smecherii afaceristi de pe internet dar care"face minuni"( minunea o face credinta! "credinta ta te-a mantuit, mergi in pace"- nu asa spunea Mantuitorul femeii care s-a atins de el?), mai cumpră și o icoană fabricată în China, un poster și o cană cu chipul părintelui gata, i se marita fata, isi gaseste serviciu, ii merge afacerea se vindecă si multe altele.
Ce să mai spunem de Sfântul IOAN de la Prislop de care nu mai vorbește nimeni...
După cum am scris si în articol pr. Arsenie Boca si nici un alt adevărat preot ortodox NU AR AVEA NEVOIE DE TOT ACEST CIRC!
Reply With Quote