View Single Post
  #6  
Vechi 04.09.2020, 22:31:45
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Oh Doamne ca vazui o minune Yasmina! :-))) Sa te mai vedem pe Forum. Ma bucur, ca nu te-am mai auzit de mult.

Legat de ce am spus mai sus, ca sa termin cu ideea asta, marja de variatie a bioxidului de carbon din atmosfera este atat de mica incat{b} poate fi asemanata cu probabilitatea de reusita a codului pin la un bancomat, daca ai pierdut pinul adica 3 la 10.000[/b]. Altfel spus daca am pune ca unitate de masura 100 parti per milion ca unitate de masura . Singurele variabile sigur functionale pana acum ar fi :
2.200 ppm(0,02%)
3.300ppm(0,03%)
4.400ppm(0,04%)

Ar mai fi unele dar care nu stim cum va fi clima fiindca pamantul se incalzeste intr-un ritm alarmant. Cei mai cunsocuti meteorologi sunt foarte ingrijorati de schimbarile climatice care vor avea loc. Urmariti Ted Talk-ul despre topirea ghetarilor foarte rapida in Groenlanda ,Islanda si Nordul SUA , si asta era filmat in 2009: https://www.ted.com/talks/james_balo...treme_ice_loss

Deci problema e ca sistemul nu mai este stabil peste o anumita valoare a CO2. Noi nu o stim ,Dumnezeu o stie , cert este ca oceanul se incalzeste si de acea temperaturile nu cresc exagerat de mult fiindca oceanul actioneaza ca o mare masa inertiala termica. Apele de la fundul oceanului sunt ridicate deasupra datorita curentilor oceanici si incalzirea va fi in timp.
Deci nu stiu cat ne vom putea baza pe o eventuala serie de alte "3 incercari la bancomat" :-))).
Adica:
4.500ppm(0,05%)
5.600ppm(0,06%)
6.700ppm(0,07%) Astea trei valori si urmatoarele duc la incalzirea oceanului in viteza si mai mare.

...
9500. 95%-Venus
...
9650. 96,5%-Marte
...
10.000. 100%CO2
Deasupra este trecut tot intervalul in care putea apare "LA INTAMPLARE" CANTITATEA DE CO2 din atmosfera Pamantului, si am cuprins si pozitiile celor doua planete invecinate.

Deci daca am merge la bancomat si am pierdut codul PIN, am avea credinta asta ca l-am putea nimeri din intamplare???...NU CRED! Dar cam asta e credinta ateilor, ei cred ca posibilitatea asta foarte mica putea nimeri la intamplare.

Este foarte clar ca Pamantul nu ar fi avut viata de la meridianul zero pana 90, daca nu era facut de o Fiinta care a luat in calcul totul, caldura mare de la ecuator transportul ei catre regiunile nordice ptr a crea un echilibru (Vezi Gulf stream) climatic .
Deci asta ca sa o luam si cu logica . Ma rog asta ar intelege-o pana la urma unii , dar e mai greu cu Crucea ,suferinta acceptata etc.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote