View Single Post
  #44  
Vechi 20.04.2021, 22:33:56
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anne77 Vezi mesajul
O astfel de catalogare nu cred ca este benefica nimanui. Cei ce nu cred ar trebui convinsi, daca se poate, sau lasati sa-si vada de viata. Toleranta fata de ceilalti cred ca este foarte importanta in zilele noastre.
Deci eu am gasit acel articol la care am pus link la inceput , si de aceea am scris acest topic. Acest articol personal m-a deranjat, ptr ca stiu oameni inteligenti care cred in Dumnezeu si mi s-a parut un articol defaimator. Adica ptr mine nu ajunge sa ai o diploma ca sa fii om inteligent. Mai ales ca de anii buni au aparut tot felul de facultati private, la care scopul sunt incasarea banilor si nu mentinerea unei stachete, astfel ca valoarea celor care au absolvit aceste facultati a scazut mult.

Nu mi-a placut de ex(citat din articol):" Richard Lynn, care preda psihologie la Universitatea Ulster, sustine ca mult mai multi membri ai "elitei intelectuale" se considera atei, comparativ cu oamenii "de rand"....
Pe masura ce oamenii au devenit tot mai inteligenti, credinta religioasa a scazut, in secolul 20, in 137 de tari dezvoltate..."

Si de exemplu Blaise Pascal un om care la vremea lui in sec XVII-lea era echivalentul lui Einstein ptr sec XX. Un om multidisciplinar care a facut numerose lucrari stintifice si teoreme in matematica si fizica, un om special care toti ne aducem aminte de el din scoala de la matematica sau fizica, era un om extrem de religios si in ultimii ani s-a dedicat studiului Teologiei.

Mai sunt alte zeci de personalitati cunoscute, unele amintite in comentariile la articol care au crezut si au slujit Lui Dumnezeu, amintesc doar de primii cititi in comentariile la articol, Boyle, Newton , Faraday sau Pasteur(din care citez de acolo din comentarii).

"Pentru Pasteur, nu exista nici o contradicție între știință și creștinism. El a afirmat cu tărie că "știința îi apropie pe oameni de Dumnezeu". Ca om de știință remarcabil, el a ajuns la concluzia că pretutindeni există dovezi ale unui "proiect divin" și a refuzat insinuările haosului. A afirmat: "Cu cât studiez mai mult natura, cu atât sunt mai uimit de lucrarea Creatorului."
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote