View Single Post
  #69  
Vechi 30.01.2021, 11:13:06
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Vă rog să răspundeČ›i (dacă se poate scriind corect româneČ™te Č™i fără să jiniČ›i Č™i să umiliČ›i).
Excesul dvs. de corectitudine nu este o masura corecta pentru discutia aceasta.

Datorita timpului limitat sunt nevoit sa fac concesii.

Cred ca inca nu ai inteles cu cine discuti aici in persoana lui Moroco.

Este un sectar, din secta care se numeste ORTODOXIA NOUL IERUSALIM, care are site-ul http://noul-ierusalim.ro/index.html.



Erezii:
1. Hulirea ortodoxiei prin nefolosirea teologie ortodoxe
2. Hulirea dogmei ortodoxe prin nefolosirea dogmei ortodoxe.

3. Folosirea de carti eretice - ei au o carte care se numeste "CUVANTUL LUI DUMNEZEU" pe care o folosesc ca "dogma". De asta nu ai vazut nici o boaba de referinta la scriptura si nici la sfintii parinti la Moroco - ei nu au asa ceva in "ortodoxia noului testament".

4. Promovarea de sminteli creationiste, care combat ceea ce Biserica accepta in stiinta, si care este legat direct de creationismul cum este acceptata de Biserica.

5. Un duh sectar de tulburare si abatere de la invatatura ortodoxoa.

6. Naivi ca tine, care cred ca diavolul se alunga cu gramatica limbii romane si cu formule de politete habar nu au ce inseamna un sectar.

7. Chiar daca nu l-am recunoscut pe vsovi, l-am simtit de la o posta dupa cum isi formuleaza afirmatiile, ca este sectar. Daca ai intelege ce este un sectar si cat de grava este chestia asta, prezenta asta in ortodoxie, dar si necondamnarea si nealungarea sarpelui sectar si a diavolului sectar, mai studiaza putin. De asta Biserica ajunge sa condamne cu afurisenie si extrem de puternic citirea de carti sectare dar si dialogul nepriceput cu sectarii - datorita duhurilor...


8. Un sectar nu o sa aduca niciodata un duh sfant ci o sa aduca un duh satanic. De asta vsovi nu poate iesi din tulburarea in care este si nu intelege. Pentru ca mustrarea merge mult mai corect la o constiinta tulburata care are nevoie sa se trezeasca decat vorba buna si gramatica "hipercorecta"... Cu diavolul nu discuti cu gramatica in mana.

Cred ca incurci gramatica si duhovnicia. Prima se ocupa de virgule, a doua de lupta cu diavolul.

Iar faptul ca ati stat in fata unui sectar fara sa ziceti nimic nu e de mare folos nimanui. Mai bine orice spus decat sa taci din gura...


Si nu poti sa permiti unui sectar pe un forum ortodox sa promoveze si sa lase posturi "ale ortodoxiei noului ierusalim", care teoretic ar fi ale ortodoxiei.


Documenteaza-te te rog sa vezi ce secta si cat de izolati, dar si stilul sectar-protestant-izolationist il au cei din secta noul ierusalim desi se numesc in mod impropriu "ortodocsi"...

Vezi te rog pe net cartea lor si ereziile aduse de ei - vezi ca am pus mai sus.

Vezi ca sunt ca PENTICOSTALII, care vorbesc la fel de Noul Ierusalim, si au copiat de la Penticostali nenumarate "adevaruri"....

https://www.catacombeleortodoxiei.ro...aciri-nr-01-04
http://www.ducu.de/rel49.htm

Tu nu vezi ca el isi marturiseste credinta lui proprie ??? Care nu este cea ortodoxa ci este "ortodoxia noului ierusalim".

Last edited by gpalama; 30.01.2021 at 11:19:30.
Reply With Quote