View Single Post
  #179  
Vechi 09.03.2010, 01:53:38
Zalmoxis_Nemuritorul's Avatar
Zalmoxis_Nemuritorul Zalmoxis_Nemuritorul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de axios Vezi mesajul
ba baiatu'! fugi cu cercu'!
citeste tu mai bine si vezi in paterice cum parinti care stateau cate 40 de ani in pustie erau ispititi de satana si cadeau in pacatul curviei!
Aia nu mai erau "parinti" si nici "sfinti". Prin Evul Mediu multi "monahi" ieseau de prin manastiri si fugeau direct la bordele....

Citat:
n prima explicatie pe care am dat-o tipului de mai sus gasesti si raspunsul pentru tine. nu-ti mai bate capul...
n-are treaba politica... baiatul aiureste ori e sub aburii lui Bachus (un prieten de-al lui Zalmoxis)...
in manastire nu te duci ca te trimite politic, mama sau tata, sau de durerea cotului... te duci daca ai chemare, logic. insa, asta nu inseamna ca ajuns acolo ai certificat de absolvire a ispitelor. din contra! ispitele sunt si mai mari. si ele vin si prin femei.
Cunosti ISTORIE ?
Daca da, spune-mi si mie ce ai citit, nu de alta, dar ca sa imi dau seama daca mai merita sa incerc sa iti explic, sau imi pierd vremea.


Citat:
la noi, pentru informatia aceluiasi amic de mai sus, e altceva. in Athos e altceva. dar, tot spre informatia tipului, iti spun ca in multe manastiri din Romania, inainte, nu aveau voie femeile exact ca in Athos.
Dovada ?
Si daca da, de ce aici e voie si acolo nu ?
Cu ce e mai sfant Athosul decat Ceahlaul ?

Citat:
Explicatia asta functioneaza pentru mine pentru ca a) nu inteleg adevarata natura a acestei interdictii; si b) pentru ca nu cred in explicatiile astea de natura politica si asa mai departe. Sunt convinsa ca daca monahii de la Athos au instituit interdictia asta si o tin in picioare d 1000 de ani, ba inca si cu suport legal laic, de prin anii '50, au niste motive foarte puternice, chiar daca nu mi-e mie dat a le intelege.
Daca fraza "crede si nu cerceta" te caracterizeaza....
Reply With Quote