View Single Post
  #22  
Vechi 20.08.2009, 17:01:54
veveritza
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Tia Vezi mesajul
Vorbirea in limbi s-a produs cand Duhul Sfant s-a pogorat peste Apostoli, dar pentru a putea predica si altor neamuri. Daca Duhul Sfant se pogoara peste noi nu inseamna ca incepem sa vorbim in limbi.Sau dac nu vorbim nu inseamna ca nu se coboara. E o rastalmacire de-a penticostalilor.
Eu, spre exemplu, stiu f.bine engleza, ma descurc cu franceza, mai stiu si cuvinte in spaniola, italiana, ce, asta inseamna ca Duhul Sfant s-a coborat peste mine?
Da, asa este.
"Atitudinea ortodoxa cu privire la adevarata vorbire in limbi poate fi rezumata prin cuvintele Fericitului Augustin(Omilii la IOan,VI,10):" In timpurile de la inceput Duhul Sfant se revarsa peste cei ce credeau iar ei vorbeau in limbi pe care nu le invatasera , caci Duhul le dadea lor sa graiasca"; acestea erau semne destinate acelor vremuri; caci cu dreptate a fost sa se faca acest semn al Duhului cu toate limbile, ca sa se poata arata evanghelia lui Hristos la toate neamurile si in toate limbile de pe fata pamantului; acea vorbire in limbi a fost un semn de la Dumnezeu, care apoi a trecut. Si parca graind penticostalilor de astazi, care acorda acestui semn suprema importanta, Fericitul Augustin spune: Sa ne asteptam atunci ca cei peste care isi pun mainile preotii Bisericii sa inceapa a vorbi in limbi? iar daca ei nu vorbesc in limbi, veti fi atat de invartosati si perversi incat sa credeti ca nu au primit Duhul Sfant?
Penticostalii zilelor noastre isi justifica vorbirea in limbi bazandu-se pe Epistola I a Sf. Apostol Pavel catre Corinteni, cap.12:14; dar Sf.Ap.Pavel scrisese aceasta epistola tocmai cand "limbile" devenisera pricina de dezordine in Biserica din Corint.
In calitatea noastra de crestini ortodocsi noi stim cu siguranta ca vorbirea in limbi ca dar autentic al Sfantului Duh nu poate sa se manifeste in afara Bisericii lui Hristos! ""
Pr. Serafim Rose