View Single Post
  #5  
Vechi 05.05.2011, 18:52:18
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ginabadea Vezi mesajul

1) atunci cand ai relatii intime cu sotul, a doua zi nu ai voie sa intri in biserica, sa aprinzi candela sau sa pui mana pe lucruri sfinte (icoana, biblie, etc...)
Absurd. Relațiile sexuale între soți sunt binecuvântate de Dumnezeu, Care i-a înzestrat pe oameni cu organe de înmulțire cu scopul de a le folosi în mod legitim, tot așa cum i-a înzestrat și cu minte, cu scopul de a cerceta minunata Lui lume. Auziți ce spune Cartea: "Pentru aceasta (...) și vor fi amândoi un trup". Iar culmea absurdului este că "a doua zi nu ai voie să intri în biserică". Chiar și dacă ai omorât o viață de om, ori ai tâlhărit pe aproapele, ar fi bine să intrii în biserică chiar a doua zi, că Biserica lui Dumnezeu nu e club pentru sfinți, ci spital pentru păcătoși. Cu atât mai mult dacă ai făcut o faptă curată, așa cum ar fi să faci un singur trup cu soția/soțul.
Abstinența de dinainte de cuminecare e altceva: asta nu înseamnă că e spurcat actul matrimonial, ci înseamnă că ții post așa cum prescrie instituția care are autoritate în această materie: Biserica. Valabil pentru ortodocși, la care acest canon e în vigoare, din câte înțeleg.

Citat:
2) este suficient sa aprinzi o singura lumanare la vii si una la morti pentru toti cei vii din familia ta si toti cei adormiti ai tai. Eu cumpar sa zicem 10 lumanari si numesc cu cate o lumanare pe cate un membru al familiei cu cate o rugaciune de ajutor de la Dumnezeu pentru respectivul.
"Un suflet, o lumânare", așa am fost învățat. Altceva e cazul pomelnicului, când se dă o lumânare pentru toți. Acuma, dacă stai așa de rău cu banii încât nu ai putea să iei o lumânare pentru fiecare, nu e păcat să iei o lumânare pentru toți, acest lucru fiind mai bun decât să nu fie pomeniți de loc.

Părerea mea.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote