View Single Post
  #196  
Vechi 21.09.2011, 19:09:17
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de MariS_ Vezi mesajul
Corect si bine observat. Dragilor, un pic de calm si discernamant ne trebuie. Razvratirea nu duce nicaieri. Admin-ul a spus ca userul neica-nimeni si PrGheorghe au conturi identice. Am o vaga banuiala: cel ce a scris mesajele ultime cu numele PrGheorghe nu e parintele nostru Gheorghe, e userul neica-nimeni, asa simt eu. Am primit si eu pe privat mesajul sau si nu are duhul parintelui Gheorghe ci al celuilalt user. Daca cineva are nurarul de telefon al parintelui si poate intra sa vorbeasca direct ar fi bine sa o faca. E posibil ca cineva sa se foloseasca de identitatea parintelui si sa produca dezbinare intre noi. Oricum trebuie lamurita problema, pentru ca daca parintele a folosit cu adevarat dubla identitate, asta e cel mai grav fapt pentru ca a indus in eroare o comunitate intreaga, asa cum e ea buna rea, dar un pastor adevarat nu face astfel de actiuni devastatoare pentru propria mantuire. Eu nu il cred in stare pe parintele Gheorghe, asa cum il cunosc eu, de asemenea fapte reprobabile. Deci, sa asteptam calmi pana aflam adevarul.
Har, smerenie si jertfa de sine.
Dezbinarile nu sunt de azi de ieri , frate oricine ai fi ! Sa nu uitam , si sa fim cinstiti fata de noi insine si sa recunoastem ca avem fiecare contributia noastra la aceasta dezbinare !
Nu uita , te rog , cand ai vrut sa pleci de aici , un intreg thread a fost deschis pe tema asta jenanta pana la urma ! Dezbinarea o facem noi , frate ! Revolta , tot noi ! Ne suparam , o parte din noi , ne luam lopetica , galetusa , si plecam , asteptand reactia "copiilor " cu care ne-am "jucat ! Pai , ori suntem smeriti , ori nu ! Ori suntem buni , ori nu ! Atitudinea asta de revolta NE APARTINE , si uitam ca acest spatiu virtual nu ni l-a bagat nimeni pe gat , dar tot noi ne "revoltam " inpotriva lui , ne suparam , trantim , bufnim , plangem , ca apoi sa revenim mult mai "intelepti". E , uite lipsa asta de verticalitate nu-mi place deloc , precum si obsesia asta de a-ti crea conturi duble , jucand murdar si fara rost ! Adminul a gresit de asta data , caci trebuia sa astepte pana maine sa vada lista celor "smeriti " si "ascultatori " care se retrag , caci acum multi din ei , ba se ascund , ba o dau cotita , sau mai stiu eu ce ! Daca aici , nu avem cuvant , atunci in viata reala suntem PRAF ! Asa sa sti !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)