View Single Post
  #95  
Vechi 19.11.2012, 20:02:31
Tina06 Tina06 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2012
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 105
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Mai bine ma omori decat sa fiu pus sa gatesc! Efectiv nu stiu, nu imi place, nu suport! Abia dau drumu la aragaz, imi ard degetele de fiecare data. Nu ma laud, ma pricep la multe, daca nu ma simt in stare sa invat, sa incerc, dar la treaba cu gatitul: sunt paralel! Pana curatam 2-3 cartofi cat pentru doua tigai, trecea o ora jumate pana erau gata. Imi trecea si foamea! Asa ca mai bine o las moarta, ar trebui sa ma mut in bucatarie pentru trei mese pe zi!



Nu m-ai suparat dar... usor de zis, greu de facut! De ce nu mai tragi tu doua fire din panoul electric, mai pui o priza in casa, un bec si un intrerupator? De ce nu-ti pui singura gresie si faianta? Sau de ce nu-ti zugravesti singura casa? Sau fa-ti singura schimbul de ulei la motor si schimba bujiile. Vezi, exact asa sunt eu cu mancarea si gatitul!



Tot ce ai enumerat fie e scump fie e imposibil de gatit (pt. mine). Nu zic, cheltui destui bani pe mancare si asa, dar ziceam ca nu e deloc mai ieftina alimentatia de post comparand-o cu cea de dulce. Oricum costa cel putin 20 lei/zi mancarea...


Neah, nu prea cred. Erau altele senzatiile. Acum habar n-am ce-o fi fost, Dumnezeu stie, poate si ispite... Acum vad ca mi-a trecut, m-am mai echilibrat cat de cat.


Pai stiu, dar dureaza ani lumina pana curat si tai doi cartofi. Cine are atata rabdare?


Da, sigur. Se duce si mama bucuriei cand stau cateva ore in bucatarie plin de nervi si cu foamea in gat... Asta e adevarul.


Daca ar citi altii de pe forum probabil... ar injura sau s-ar simti jigniti. Cati isi permit toate cele enumerate de tine mai sus?? Mananc mere, acum am si niste rodii... O sa ma mai orientez prin piata.


Ai impresia ca traiesc la tropice, merg si le culeg din copac?


Mananc usturoi mult, ala e sfant! Cativa catei de usturoi pe zi...

Mai iau si pastile din alea efervescente: calciu, magneziu, vitamina C, multivitamine... Le consum zilnic.


De acord! Dar cine sa mi le faca?


Din moment ce eu stateam vreo ora jumata sa-mi prajesc doua tigai de cartofi gandeste-te ca e mare lucru...


Crede-ma ca as plati pentru o placinta de dovleac! Cred ca e cea mai buna placinta posibila!



Multumesc pentru incurajari Oricum merg mai departe, nu ma las eu cu una cu doua!


PS: acum incep sa beau si Kombucha, am luat de la un calugar de la manastire o ciuperca. Imi place bautura asta si cica e miraculoasa. Acum sa vedem
Raoul, tare m-ai amuzat ! :)

SI eu ma chinui cu postul ca mie imi place carnea si branza si laptele - si cand vreau sa tin post atunci ma ia o pofta de lapte de-mi vine sa ascund sticlele sub pat .

Dar asa ca idei, si nu trebuie sa te apropii de acea masinarie cu flacari :)

1 - salata de cruditati: uite eu pun fasola fiarta cumparata la cutie ( gata fiarta ), foi de salata, ridichi, porumb si nuci - foarte multe nuci - is superb de bune

2 - salata de fructe: mango e ffff hranitor

3 - cartofi dulci cruzi - ii rontai asa

4 - mananca paine cu ciocolata calda ( apa stii sa fierbi, da? ) - e fff hranitoare si este praf din ala de ciocolata neagra care nu are lapte sau mai stiu eu ce

Evita merele ca marul iti face foame mai tare

Acu nu stiu cat costa alea in Romania, dar oricum, in Romania totul e scump.

Dar sa te spovedesti e fff bine sa zici ce ispite ai !

Doamne - Ajuta !
__________________
"Milsotive Doamne, invata-ne pe noi toti prin Duhul Tau Cel Sfant sa traim dupa voia Ta, ca toti sa te cunoastem in Lumina Ta pe Tine, adevaratul Dumnezeul nostru, fiindca fara Lumina Ta nu putem intelege plinatatea iubirii tale. Lumineaza-ne prin harul Tau si el va aprinde inimile noastre de iubirea pentru Tine" / "Doamne, am gresit inainte Ta si a Creatiei Tale, iarta-ma pe mine cea nevrednica"
Reply With Quote