View Single Post
  #36  
Vechi 07.01.2013, 21:28:40
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Ioana dragă, Domn e Unul singur și Acela e în ceruri. Te rog nu îmi mai spune domn. Și seminarist am fost acum câțiva ani. Acum sunt paznic, dacă vrei. Spune-mi paznicule Daniel, sau cum vrei tu, dar nu domn, dacă-mi mai spui domn, nu îți mai răspund. Iartă-mă dacă te smintesc.
Acolo în apostazia în islam vorbește despre uciderea femeilor și copiilor ce refuză islamul sau îl abandonează, prin apostazie de la islam (apostat e un cuvânt creștin, dar în fine).
Tu, iubita Domnului, nu ai cerut sursa pentru ce te frământă să știi, iar eu am pus doar sursa din care am citit. Mai mult de jumate din ce am scris în primul post, sunt mărturiile lui Abdi (prescurtare de la Abdullah) și a lui Omar, doi foști musulmani unul somalez și unul afgan, care au devenit ortodocși și sunt prieteni și care au primit amenințări cu moartea de la imam, chiar în anglia fiind, și care a fost arestat și amendat și eliberat și pus sub urmărire. Adulterul este pedepsit cu moartea doar dacă ea înșeală, fără voia soțului. Dar cum ea este proprietate, el o poate dărui unui foarte apropiat prieten care i-a salvat viața de exemplu, în semn de respect față de el. Sau îi poate oferi bani. Sau nu îi oferă nimic, dar dacă află ceilalți că i-a fost viața salvată și el nu a făcut nimic, nu-i de bine cu el. Înțelegi acum? Nădăjduiesc. Ce am citit eu din coran, mi-a fost greață să rețin și am scris doar din ce îmi amintesc. Dacă vrei să faci studii mai amănunțite, ia coranul, citește și Dumnezeu să te ierte pe tine că vei citi și pe mine că îți spun să citești de acolo, dar obrăznicia ta dacă cere raționament material palpabil, fie ție după credința ta atunci. Și nu mai fi obraznică, dacă ești creștină (ortodoxă). Și-atât.

Iubite frate Priceputu, acel musulman merge la moscheie în fiecare zi, de două ori pe zi, era o moscheie la câteva străzi depărtare de casa noastră, lângă o biserică neo-protestantă metodistă, la care musulmanii îi tot spărgeau noaptea geamurile, tot odată la câteva zile și tot desenau graffiti pe uși și pe ziduri: allah nu vă iartă în engleză sau cuvinte precum jihadul e tot mai aproape, în arabă. Pe când acel om, cum am spus, poate pentru el Ortodoxia e o greșeală. Dar tu știi mai bine ca mine că botezul nu te mântuie. Dacă ești botezat înseamnă că Hristos îți va da și Cerurile? E adevărat că e foarte important și să te afli în Taina Sfântului Botez Creștin, dar dacă apostaziezi sau nu îți pasă de mântuirea ta, nu te ajută cu absolut nimic botezul. Ai dreptate însă cu catehizarea. Scrie în Sfintele Canoane de catehizarea tuturor. Și cu adevărat așa fac toți preoții. Dar uite un caz ce l-a avut un coleg de-al meu: preot tânăr de 24 de ani, proaspăt venit în parohie, cu o bijuterie de soție ce la binecuvântat Dumnezeu pentru râvna lui, ce catehiza pe oricine în fiecare zi câte ore era nevoie, și el, preotul, a mers la fiecare familie din sat să îi cunoască, să îi apropie:o familie i-a zis: "lasă dom părinte nu te mai chinui așa, o să vin eu la beselică, când oi avea nevoie, nu mai veni tu la mine, te rog tare mult". Altă familie, tatăl de vreo 50 de ani a unei fete ce mergea la catehizare zice: "lasă părințele că știu eu cu ce se mănâncă biserica, tu ești încă un puștan, nu știi ce e viața, deci nu-mi vorbi mie d-astea", sau alții se tot fac plecați de acasă, care vin doar la Înviere, și merge Preotul tot pe la fiecare 2 săptămâni la ei, doară, doară deschide ușa inimii lor lui Hristos. Ei iubite frate, ce-i de făcut aici? Cu ce mai acuzi acum preoții Bisericii lui Hristos? Văd durerea ta, înțeleg necazul tău. Roagă-te. Și aduți aminte și de mine, să fiu un preot așa cum ai spus, că tare îmi mai doresc. Iertare.

Să mulțumim Domnului. Bucurii.