View Single Post
  #13  
Vechi 26.05.2013, 14:25:10
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Biserica nu doar confirmă sfințenia, ci și face rânduială în posteritatea personalității unui candidat la un loc în sinaxar , deosebind cu proniatoare precizie adevărul de legendă, realitatea de producțiile imaginației cucernice, relevanța eclezială a vieții și învățăturii unui sfânt de adaosurile religios-fantastice ale populației hipnotizate de fascinația paranormalului. Abia după ce aceste lucruri sunt puse în ordine, se purcede la integrarea liturgică a sfântului prin alcătuiri imnografice specifice, cum sunt paraclisele, acatistele, stihiri, tropare etc.

Imnografia Bisericii este parte din patrimoniul ce revelează adevărul ei, a ceea ce găsiți prin catehisme sub expresia "izvoarele dreptei credințe", prin urmare tratează cu extremă responsabilitate textele care vor face parte din acest patrimoniu. Cei care se trezesc compunând acatiste de capul lor, anticipând cu ostentație integrarea liturgică a unor personalități-țintă a evlaviei populare, cred că habar n-au ce fac și la ce tip de alunecare sectară îi invită și pe alții.
Ce spui tu acolo Mihai este de o stranie frumusete in corectitudinea si echilibrul logicii interne a acestui text.Daca m-as apuca vreodata sa descriu ce am vazut cu ochii mei si am auzit cu urechile mele in mult idealizatul ,,sat romanesc"atunci probabil,in cazul fericit,te-ar lua ameteala.Sunt convins ca ai inteles foarte bine cum functioneaza si care sunt pericolele evlaviei populare :)
Reply With Quote