View Single Post
  #51  
Vechi 19.08.2013, 07:54:46
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
1. Nu-mi plac pastele (alea fainoase), dar dovleceii imi plac. Numai ca...fierti.
Mmmmh si branza de capra este super!

2. Ciuperci...crude? Macar din alea din conserva de la magazin (nu stiu daca sunt prelucrate sau nu). Nu stiu daca e bine sa le mananci crude. Eu n-as indrazni, din mai multe motive.
Restul retetei e bun. In loc de naut cred ca mai bun este mustarul. E tot vegetal...

3. Cred ca majoritatea oamenilor (de la oras) au mancat lapte si oua de la magazin. De unde vin problemele hormonale nu stiu. Si in vegetale ar putea fi (modificate genetic), daca e s-o luam asa.
In rest este totul o chestie de gust, dar si de sanatate. Sunt oameni care au nevoie de lapte, le face bine si altii care nu suporta legume si fructe, mai ales crude. Poate doar unele. Depinde de organism.

Nici eu nu doresc deloc lupte intre felurile de alimentatie. S-a ajuns la fel ca si cu homosexualitatea si heterosexualitatea (unii nu-i pot intelege pe ceilalti). Ar trebui sa intelegem anumite probleme legate de organism.

Eu recomand salata greceasca: rosii, ardei, castraveti, masline, telemea, un pic de ulei, ceapa.
Exista si paste din orez,quinoa ,porumb sau faina integrala care au un gust mai bun decat pastele obisnuite,vezi poate iti plac alea.

Cat despre ciuperci,de ce sa iau la conserva cand exista proaspete pe toate drumurile?Daca nu as avea de ales,as cumpara congelate,in cel mai rau caz dar m-as lipsi de conserve.

Cand eram foarte mica,mama locuia cu strabunicii mei intr-o curte cu multe flori si copaci,in Bucuresti.Pe trunchiul unui tei care s-a uscat si mai apoi a fost taiat de strabunicul,rasarea mereu o ciuperca mare,cat o farfurie.
Strabunicul o pregatea,o inabusea intr-o tigaie cu sare si marar si o impartea cu mine...cred ca aveam vreo 2 ani pe atunci,dar tare mai saream in sus cand vedeam ca-mi da ciuperci :)
Si acum,se numara printre alimentele preferate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote