View Single Post
  #54  
Vechi 19.08.2013, 15:53:15
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mananc alune de padure,fiind preferatele mele si mai ales ca fiind vegetariana am nevoie de protein si grasimi din toate soiurile de nuci.
Nu am observat sa-mi treaca arsurile,dar am sa mai incerc,poate indeosebi inainte de mese.
Eu am gasit in alunele de padure un minunat si neasteptat remediu pentru arsuri. Mananc o aluna de padure dupa masa respectand reteta, o mestec mult pana devina o pasta si apoi o inghit.

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu fac foarte des "lapte"de migdale.Cumpar migdale crude,le las la inmuiat in frigider cateva ore si apoi le dau la blender.
Laptele il folosesc la multe preparate:shake-uri de fructe,ceai,cafea,cereale(din alea care se fierb),piure de cartofi sau chiar supe de legume(fasole verde,sfecla sau ciuperci).
De cand nu mai consum produse lactate nu am mai avut vreo infectie respiratorie,desi prin 2011 cred ca m-am imbolnavit de vreo 5-6 ori intr-o singura iarna!!!!
Pt cine are urechi de auzit!
Dupa ce le lasi la inmuiat le dai coaja maronie jos sau o lasi si pe aceasta si asa le dai la blender? Aduagi apa sau o folosesti pe cea in care au stat? Vreau si eu sa fac lapte de migdale, dar nu am inteles foarte clar cum sa procedez. Cu multumiri, astept detalii :-)
Reply With Quote