View Single Post
  #58  
Vechi 19.08.2013, 17:51:12
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Mare atentie vegetarieni si nu numai! Evitati unele si dati de altele.

1. Ciorbe, supe, borsuri - sunt bune tocmai pentru aportul de lichid in organism. Iar ciorbele sunt bune si pentru zarzavaturile pe care le contin.
Trebuie sa avem grija la cantitatea de lichide pe care trebuie s-o consumam zilnic: cam 2 litri se spune ca este normal.
Daca voi supe/ciorbe nu, lapte nu, aia nu, aia nu - ce beti?

2. Alunele, migdalele, nucile et co. - sunt bune pe de o parte dar contin multi oxalati.

Va rog nu cautati sa aflati cum este o piatra la rinichi, ce dureri da!

3. Si sarea poate contribui la pietre - daca nu se beau destule lichide se pot depune tot felul de saruri in rinichi, la care contribuie si sarea de bucatarie.

Chiar va rog, daca tot cercetati si tineti diete - intrebati si despre contraindicatii.

Ce legatura are laptele cu infectiile respiratorii? Eu chiar citeam zilele trecute efectele benefice la laptelui, inclusiv asupra inimii si altor organe.

Calciul este util in organism. Lipsa de calciu si magneziu pot produce mari neplaceri, inclusiv pietre la rinichi. Atentie femei! Osteoporoza!

In ce vegetale se gaseste calciu?
Sophia,

1. Apa nu se combină cu mîncarea din considerente de digestie. Mîncarea trebuie să aștepte o vreme pînă apa se digeră, adică pînă pleacă mai departe. Plus că sucurile gastrice sînt diluate. Așa că regula e simplă: beți apă cu minim 30 de minute înainte de a mînca și la 1h30 - 2 ore după ce stați la masă.

Apa se bea cu jumătățile de litru, nu cu picătura. Așa bem undeva la 2 litri pe zi. Am citit că totuși depinde de masa corporală, undeva la 240 ml la fiecare 9 kg, deci tot în jur de 2 litri pe zi mai mult sau mai puțin. A fost o vreme, pentru scurt timp am băut 4 litri de apă pe zi, cîte unul o dată... Dar am găsit imediat că suprahidratarea e o altă problemă la polul opus care cauzează alte boli, în special la sportivii de performanță, ca și subhidratarea care se practică în general de majoritatea dintre oameni.

2. Caută și o să fii uimită cîte vegetale conțin acizi oxalici. Ce facem, le eliminăm din meniu? Nu, le mîncăm fără să alunecăm în exces și, pe cît posibil, fără să le tratăm termic. De exemplu spanacul fiert e mult mai acid decît cel crud care se poate arunca în salată și care e mai gustos crud.

3. Laptele cauzează osteoporoza și chiar rahitismul. Laptele scoate calciul din oase din cauza unor componente al căror nume nu-l rețin, la fel ca și acizii oxalici dacă nu mă înșel. Ideea e că animalele de la care bei tu laptele nu obțin calciu din laptele de la alte animale, ci din vegetale!

Soacră-mea toată viața ei a consumat produse lactate la modul zilnic și din abundență. Acum are osteoporoză. Cum este posibil? Gîndește-te.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote