Subiect: parinte duhovnic
View Single Post
  #6  
Vechi 06.11.2006, 01:07:42
volga
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de petruta
si eu imi doresc sa am un Parinte Duhovnic, mai ales acum cand de curand am pierdut un bun prieten numai la varsta de 32 de ani a murit, simt nevoia sa stau de vorba cu un Parinte duhovnic.



Se apropie Postul Craciunlui… Cred ca ar fi bine sa citim cu atentie tot ce apare pe site. De exemplu: SLUJBE SI RANDUIELI: gasim, intre altele:Marturisirea (Spovedania), Slujba Sfantului Maslu.
Pentru cei care nu au inca un duhovnic, ingaduiti-mi sa le spun ca e bine sa –si caute un duhovnic. Daca sunt tineri si sunt din Bucuresti, la Manastirea Radu Voda sunt preoti tineri care le pot fi de folos. Sau la Biserica Bucur, in apropierea Manastirii Radu Voda.
Tot pe site:
- DIVERSE: o prezentare a Evangheliilor te ajuta sa intelegi mai usor cand le citesti.
- PREDICI AUDIO (: Parintele Cleopa, Parintele Galeriu, Ieromonah Rafail Noica).

Daca vreti sa aflati mai mult depre Pacat… ce trebuie sa facem si ce nu trebuie, sunt indrumarele de spovedanie. Am aproape 59 de ani si martusiresc cu jena, ba chiar cu rusine ca, desi m-am spovedit intotdeauna, macar de 2 ori pe an, am duhovnic abia din anul 1992, dar m-am spovedit dupa indrumar (spovada totala, din copilarie) abia in februarie anul acesta. M-am sfatuit cu parintele duhovnic si am hotarat sa fac aceasta spovedanie. Va rog sa-mi permiteti sa va dau cateva exemple de carti necesare (sigur sunt mult mai multe, dar eu pe astea le-am cercetat):
- Protosinghel. Nicodim Mandita, Indreptar pentru spovedanie, Editura AGAPIS- Bucuresti, 2002;
- Arhimandrit Atanasie Anastasiou, Staret al Sfintei Manastiri a Marii Meteora, Spovedania, Indrumar, Editura Biserica Ortodoxa, Bucuresti, 2004;
- Preot Alexandru Argatu, Arhimandritul Ilarion Argatu, Duhovnic si exorcist, Editura Plumb, Bacau, 2000

Mi-am ingaduit sa va spun despre aceste VALORI ale Directoarelor site-ului pentru ca aici gasim raspuns la multe din intrebarile care apar pe FORUM.
Dumnezeu sa ne dea sanatate si sa fie cu noi in tot ce intreprindem. Sa ne rugam pentru sanatatea si harul duhovnicilor nostri. Cei care nu au un duhovnic sa se roage Bunului Dumnezeu sa gaseasca Duhovnicul potrivit.
Amin.
Reply With Quote