View Single Post
  #5  
Vechi 21.03.2011, 23:12:14
Scotsman
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am avut pe cineva din familie,foarte drag mie,care a fost inchis la Pitesti si cu voia Celui de Sus a supravietuit.Schilodit fizic si moral dar in viata ca sa spuna ce s-a intimplat.Sa-l odihnesca Cel de Sus-n pace.Ca sa speli constiinta unei natii in primul rand ii anihilezi centrii de gandire.Apoi,dezarticulata fiind,o poti indoctrina cu tot ce poate fi mai strain de fiinta ei nationala,in asa fel incat legatura cu trecutul sa fie rupta iar oamenii sa isi aleaga modelele doar din prezentul fabricat de altii.Nimic nu demoralizeaza mai mult decat sa iti vezi valorile reduse la nivelul unor creaturi cu mintile pierdute,umilite si ingrozite.Cand nu poti sa-i omori pe toti ii omori pe cei care gandesc,asa spunea un tortionar bolsevic.

La Pitesti,Aiud,Canal si in alte locuri unde s-a desavirsit martiri,raul a atins forma sa perfecta,atrocitatea si bestialitatea fiind doar cuvinte banale la ordinea zilei.Masacrul national si intelectual din acele zile ale terorii a fost planuit,pus in practica si executat cu sadism de cei care ori si-au vandut natia ori erau deja scursuri in slujba unora straini de paminturile astea.

Ce au facut Turcanu,Nicolski, si altii ca ei nu poate fi reprodus in totalitate in cuvinte.Este greu sa iti imaginezi o asemenea ura din partea cuiva,o asemenea dementa.Stiu ca imi fac pacate cu ce voi spune.Sper sa arda-n Iad.Nu simt nici un fel de mila la adresa lor si nu i-as ierta niciodata pentru ca stiu extrem de bine ce s-a intimplat acolo.Eu i-as fi spanzurat fara sa clipesc.Cine poate sa ii ierte fie ca Cel de Sus sa-l puna intre sfintii Sai.

Nu am nici un fel de indoiala ca toti cei care si-au dat viata acolo,sau au fost chinuiti si nu mai sunt printre noi,sunt acum langa Cel de Sus.
Reply With Quote