View Single Post
  #284  
Vechi 30.05.2012, 17:01:16
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Au, dur, am jignit pe cineva. Serios acum, liturghia cu baloane a card. Schonborn face parte din categoria telenovele? Sau cum se explica participarea unui cardinal traditionalist care iubeste ortodoxia in asa ceva? Sau nu se explica. Simai mult cum se explica admiratia unui ortodox pentru asa ceva?
Nu știam de gestul acela, însă poate fi interpretat și altfel. Catolicii pierd teren în Europa occidentală și se pare că a început să umble clerul după austriecii indiferenți la creștinism, în locurile unde acestora le place să-și petreacă timpul. În context catolic, poate fi văzut ca un gest misionar. Nu scrie nicăieri că Schönborn a organizat evenimentul acela, iar dacă s-a dus de bunăvoie, a încercat să le reamintească oamenilor de missă, ca un păstor care are grijă și de oile sănătoase și de cele bolnave.

”Cu cei slabi m-am făcut slab, ca pe cei slabi să-i dobândesc; tuturor toate m-am făcut, ca, în orice chip, să mântuiesc pe unii.” (1Corinteni 9:22).

Admirația mea ține de excelența teologică a scrierilor lui Schönborn, cercetate și lăudate de însuși părintele Dumitru Stăniloae. Iar în publicistica lui e în mod clar tradiționalist, în sens patristic și evanghelic, nu confesionalist. Conflictele rezultate din lupta pentru influență în BRC mă interesează mai puțin.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)