View Single Post
  #290  
Vechi 30.05.2012, 17:28:40
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Daca isi doresc familie nu se fac preoti, iar daca te referi la un posibil regret ulterior de a nu avea familie atunci inseamna ca n-au fost atat de convinsi intial, ci a fost mai degraba entuziasm.
Chemarea preotiei nu presupune automat chemare a feciorie. De aceea exista oameni care simt o dorinte arzatoare de a deveni preoti, dar, in acelasi timp, doresc o familie. Astfel se gasesc in situatia de a renunta la una dintre aceste dorinte. Dar atunci cand dorinta este chemare nu prea poti renunta la ea. Ramane doar o lupta grea...

Citat:
În prealabil postat de Negroponte Vezi mesajul
La inceput si episcopii erau casatoriti.Cred ca slujirea lui Hristos se poate face deplin si prinTaina Cununiei.Ca preot in lume ispitele trupesti sunt mai puternice decat la manastire.De aceea multi preoti cedeaza ispitei trupului.Sunt convins ca multi preoti catolici si-ar dori familie.Se poate,ca intr-un viitor nu prea indepartat sa se ia hotararea la nivel inalt,ca si preotii catolici sa se poata casatori.Doamne ajuta!
Bine ati revenit!
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14