View Single Post
  #1  
Vechi 30.08.2016, 12:15:05
Order66 Order66 is offline
Member
 
Data înregistrării: 08.12.2009
Mesaje: 33
Implicit Credinta si scepticismul rational

Citeam pe internet oleaca inainte sa ma apuc sa studiez pentru restante si am gasit articolul asta:

http://www.crestinortodox.ro/morala/credinta-70830.html

Ce ma intereseaza este paragraful asta:

Citat:
"Scepticismul este o indoiala cu privire la adevarul revelat, fie in toata revelatia, fie numai in o singura invatatura. Indoiala insa trebuie sa fie voita, pentru a fi socotita pacat. Daca indoiala este involuntara, ea este o ispita. Credinta trebuie dezvoltata nu prin mimetism social, ci prin efort propriu."

Eu sunt ateu si vreau sa stiu de ce in religia asta scepticismul rational este considerat "rau" si de ce este promovata credinta oarba ?Paragraful asta imi da impresia ca exista un singur adevar,absolut incontestabil(existenta lui Dumnezeu),si ca a te indoi de adevarul asta iese pur si simplu din ecuatie,adica e de neconceput.

Sunt de parere ca scepticismul rational,care este direct impotriva credintei oarbe,fara dovezi(pentru mine revelatiile nu sunt dovezi),este cea mai buna cale pe care trebuie sa o abordam,in ORICE aspect al vietii,inclusiv existenta zeitatilor.In caz contrar,am ajunge sa credem orbeste in niste adevaruri,care nu ar putea fi refutate niciodata pentru ca am definit de la inceput scepticismul ca un lucru "rau".

Nici nu mai zic de stiinta,indiferent de domeniu,care nu ar mai avansa niciodata,deoarece am ramane intr-o stare de respingere a realitatii,de denial,in care credem ceva care e pur si simplu neadevarat.

Vreau sa stiu mai exact de ce este credinta ridicata la grad de virtute,e incurajata foarte tare,iar scepticismul in privinta religiei si existentei lui Dumnezeu este privit cu ochi rai.

Ca sa vedeti mai bine la ce ma refer,imaginati-va un exercitiu de imaginatie.Imaginati-va ca ma intalniti pe mine,iar eu nu am luat contact niciodata cu religia in viata mea,am trait(ipotetic) intr-o tara/lume/ce vreti voi unde nu exista religie si conceptul de zeitate.In celelalte privinte,am trait o viata exact la fel ca voi.A,si am 25 de ani.Si ma intalnesc cu un credincios care imi povesteste despre doctrina ortodoxa.Cum m-ati convinge de validitatea doctrinei voastre?

Detaliati va rog.
Reply With Quote