View Single Post
  #641  
Vechi 13.05.2008, 19:14:14
moro.d moro.d is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.03.2007
Mesaje: 943
Implicit

sunteti neseriosi. eu am pus cateva intrebari foarte simple... oare le-am pus ca sa ma aflu in treaba? daca nu raspundeti inseamna ca va este frica de adevar, va ascundeti dupa deget si prin urmare nu vad ce mai cautati pe topicul asta. dar daca eu nu va pot interzice sa mai intrati si sa polemizati aiurea, atunci va anunt ca ma retrag din discutie (iar eu chiar ma retrag!) daca nu raspundeti serios la toate intrebarile.. si nu numai la ceea ce va convine.

deci.. repet... ca sa nu ziceti ca n-ati avut timp sa cautati in urma:
1. daca stiti ca repercusiunea unei anumite schimbari este schisma, atunci ati mai efectua schimbarea?
2. cum interpretati proorocia "Si va grai cuvinte de defaimare impotriva Celui Preainalt si va asupri pe sfintii Celui Preainalt, si isi va pune in gand sa schimbe sarbatorile si legea" ? (Daniel, 7, 25)
pe urmatoarea n-am mai spus-o, dar va intreb acum:
3. stiti ca inainte de anul 325, in care Sf Sinod de la Niceea a stabilit criteriile de calculare a datei Pastelui, lumea ortodoxa sarbatorea ziua Invierii la date diferite... acum intrebarea la care tin foarte mult sa-mi raspundeti, desi pare banala: stiti de ce Sfintii Parinti au hotarat acele criterii pt intreaga lume ortodoxa? (ghici ciuperca ce-i..)
daca nu stiti, macar spuneti ca "nu stiu"

in continuare voi raspunde numai celor care si ei, la randul lor, imi raspund. daca refuzati sa raspundeti, nu-i nicio problema, inteleg ca nu vreti sa dialogati cu mine.