View Single Post
  #22  
Vechi 06.06.2014, 12:16:22
Lucian494 Lucian494 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.05.2014
Religia: Protestant
Mesaje: 101
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Pelerin spre Rasarit Vezi mesajul
Lucian fii atent frate:nu vreau sa-ti schimb parerile,este dreptul tau sa traiesti conform propriei tale credinte.Eu iti prezint scurt trei scrieri din primii 100 aprox ani ai crestinismului si tu tragi ce concluzii vrei.Prima scrie:Didahia,scrisa undeva intre 50-70 -AD,in Siria Occidentala.Tineau Duminica.Epistola lui Barnaba,scrisa undeva intre 70-130,zona Alexandria cel mai probabil.Clar Duminica.Si acum cazul cel mai interesant.Epistola catre Magnezieni a Sfantului Ignatie Teoforul.Ignatie a fost ucenic direct al apostolilor Petru si Ioan.Epistola este scrisa in jurul anului 107,cand Ignatie era in drum spre Roma spre a fi martirizat.Deci vorbim de un descendent direct al apostolilor si martir.Ei bine Ignatie tinea Duminica dar...vorbeste si de sabat.Cauta in cele trei scrieri pt sa-ti spun ceva:daca mergem pe ideea ca cei de la inceput au schimbat invatatura apostolica atunci un sfant si martir precum Ignatie este printre vinovati,ceea ce este o afirmatie de o gravitate extrema.

Ba mai mult.Daca mergem pe aceasta teorie eu afirm ca inclusiv credinciosii au fost complici,pentru ca nu vei gasi o scriere sau o dovada,pana in prezent,ca ei s-ar fi opus la schimbarea tinerii zilei.Si atunci ce facem?Ori spunem clar ca insasi a doua generatie de crestini,cu tot cu martiri au schimbat invatatura apostolica sau punem o alta intrebare:si daca totusi nimeni nu a schimbat nimic?Spune-mi ce crezi tu,la final ne strangem mana si plecam fiecare la ale lui.Repet:documentele inceputului crestinismului arata ca schimbarea zilei,daca poate fi numita asa,a avut loc inca din primii 50-100 de ani crestinism.Daca se doreste sa gasim vinovati atunci ori ii acuzam direct pe ei ori cautam o alta explicatie.
Știm din Biblie că Ștefan a fost primul martir(După Hristos).Mai știm că probabil a murit prin anul 34-35AD. Acum putem afirma că persecuțiile creștinilor au început după anul 30 iar omorîrea lor după 35.Este just acest lucru.Acu să analizăm puțin Scriptura și Evangheliile. Anii 50-64 sunt determinați cu aproximație ca fiind perioada în care Pavel scrie epistolele către diferitele biserici.Începînd cu anul 64 apar primele persecuții ale creștinilor din timpul lui Nero, an în care mor Petru, Pavel și Iacov.Anii 66-95 marchează datarea probabilă a celor patru Evanghelii.Acu părerea mea, dacă Isus Hristos a spus că Duhul Sfînt pe care-l vor primi apostolii în ziua cincizecimii îi va călăuzi în tot adevărul, cred că și scrierile lor sunt adevărate.Deci baza învățăturii este Cuvîntul lui Dumnezeu.Acu avînd în vedere faptul că au fost persecuții pentru a se feri de oameni creștinii probabil se închinau în ziua de Duminică, dar niciodată nu au desființat ziua de Sabat instaurată de Dumnezeu. Și eu merg la biserica și marți și joi și duminică, nu greșesc, greșeala e că oamenii schimbă Sabatul spunînd că Duminica e adevărata zi de odihnă.
Reply With Quote