View Single Post
  #199  
Vechi 06.02.2010, 22:35:14
gavriil gavriil is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.11.2005
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 481
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru gavriil
Implicit

Citat:
În prealabil postat de amarius Vezi mesajul
Gavriile, acum te-am inteles, dar trebuia sa observi ca nu sunt adept la martorii Lui Iehova, deoarece am scris de Isus ca Fiul Lui D-zeu, care este Tatal nostru, la fel Maria a fost fecioara care l-a nascut pe Mantuitor, D-zeu manifestat in trei Persoane,...
Asta explicam si eu ca nu se numea ortodoxa si dar sfintii Parinti cum se obisnuieste a spune erau crestini care urmau invataturile Lui Isus. Dar importanta este ca Biblia este de la D-zeu, adica Cuvantul Lui si nu este adunata de orisicine.

Restul mai departe este teologie sau diferite practici, postul, rugaciunea,... si nu sunt scopuri in sine ci mijloace ptr. a-L avea pe Duhul Sfant, deoarece spune sa staruim in rugaciune ptr. Duhul Sfant, ptr. a intretine legatura, viata cu D-zeu,...
Deci cum spune Petru in Fapte 10:34 ,,Iar Petru, deschizându-și gura, a zis: Cu adevărat înțeleg că Dumnezeu nu este părtinitor.
10:35 Ci, în orice neam, cel ce se teme de El și face dreptate este primit de El. ,,
La cuvantul neam aici este rasa, trib.
In orice religie sunt diferente, ca-i intre ortodocsi, sau baptisti, penticostali,... nu toti dintre ortodocsi vad la fel proorociile, sau inchinarile,... sau dintre baptisti,...
Corect.

Ideile tale trag spre invatatura martorilor si de asta mam referit la propria ta persoana.Daca nu esti influentat de ei imi cer ertare pentru judecata mea pripita.

Problema este cu sfirsitul care este calculat in toate formele de cei care fac parte din protestanti(martori,penticostali,baptisti,.....)as ta arata ca nu urmeaza scriierile biblice care spun ca nimeni nu stie doar DUMNEZEU stie cind va fi acest sfirsit.Iar acesti oameni vor sa fie ca DUMNEZEU calculind acest sfirsit si in acelas timp au format si unele biserici care se cred mai bune ca biserica crestina originara.Asta ar trebui sa ne dea de gindit si sa nu mai vorbim de faptul ca nu se inchina LUI HRISTOS aici ma refer la martori adica ei trateaza direct cu DUMNEZEU ei nu sta la discutie cu ceilalti doar le arata un respect si atit ca si cum ar fi mai mari ca Ingerii din cer care sa nu uitam iau slujit LUI HRISTOS.