View Single Post
  #30  
Vechi 01.10.2023, 02:47:04
RappY's Avatar
RappY RappY is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 758
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Prietene a avea spirit aristocratic înseamnă a avea cultura, inteligența, voința necesară cât să nu ajungi să depinzi de un hegemon, să fii un spirit liber și o minte luminată prin negura propagandei, a minciunii, a manipulării și a împilării mentale pe care vrea să ți-o aplice unul sau altul.


A zis clar Țuțea că a suferit ani de zile pentru un popor de tâmpiți.

Pe mine nu mă ajută că sunt vreo 4 milioane de români care gândesc, sunt activi, dinamici, se cultivă, dacă 13 sunt adormite, sau ușor de prostit, de dus de val, alea 4 sunt minoritate și sunt închiși în închisoarea celor 13 milioane.

E ca un blestem să fii într-o clasă de repetenți chiar dacă ești premiant acolo, mai bine să fii de nivel mediu într-o clasă bună.
Ce sa-ti povestesc! Imi pare rau ca poporul roman nu s-a ridicat la pretentiile tale si ale lui Tutea, marii romani nedreptatiti de istorie si de Dumnezeu ca nu i-a facut nobilime greaca in imperiul bizantin cum ar fi meritat saracii. V-ati ratat cu noi neinteligentii si nearistocratii ca altfel prosperati in marile centre de civilizatie cu 99% ortodocsi si 99% sfinti desavarsiti. Aia era problema! Macar Petre Tutea a suferit la Aiud dar nici pe dumnealui nu l-a fortat nimeni, mai ales noi astia tampitii care nu stim de noi.

Te tinem noi sa devii sfant? Sau esti deja si mai stai pe-aici de dragul nostru numai? Unde crezi c-o sa te duca mentalitatea asta plina de complexe de superioritate? La Judecata o sa dai vina tot pe noi? Te-a pus Dumnezeu aici, ia si fa ce te-a trimis sa faci ca sigur nu te-a pus sa te crezi mai bun ca toti. Nu-ti fac deloc bine gandurile astea, parerea mea! Vezi sa nu vina din cine stie ce neimpliniri ca de multe ori complexele de superioritate merg mana-n mana cu complexele de inferioritate.
__________________
„Nu e rău televizorul ci e rău ascultătorul dacă rău îl folosește și rău vremea-și cheltuiește” - Părintele Cleopa
Reply With Quote