View Single Post
  #46  
Vechi 04.01.2014, 10:42:38
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
"BOR reprezinta credinta"
BOR există, ca instituție, de mai puțin de două secole... iar Patriarhie a devenit din anul 1925.
Deci, cum să reprezinte BOR credința creștină, care există de două milenii?
BOR este organizarea instituțională actuală a Bisericii creștine din acest spațiu numit în mod convențional, tot de mai puțin de două secole, România.
Nu stiu ce ai invatat tu la facultate, dar parerile tale sunt deplasate rau.
Da, ai dreptate BOR este forma de organizare a ierarhilor ce reprezinta natiunea romana si locuitorii spatiului cuprins pe teritoriul actual al Romaniei. Si asta ptr ca BOR are episcopi si in afara tarii. In plus, vorbesti de o conventie in denumirea unei tari. Orice tara isi poarta denumirea printr-o conventie. Doar ca locuitorii ei reprezentau o natiune cu mult timp inainte de a formarea statului roman independent. Oricum, revenind la discutia despre BOR.
BOR-ul reprezinta natiunea romana si locuitorii spatiului cuprins pe teritoriul actual al Romaniei, administrativ, si face parte din Biserica lui Hristos. BOR-ul nu este reprezentat de Sf Sinod sau de clerici. BOR este reprezentat de toti membrii sau si de fiecare in parte. Altfel zis BOR reprezinta cretinta. Tanti Maria care merge la biserica si crede in invataturile Bisericii asa cum au fost formulate la Sinoadele Ecumenice reprezinta credinta.


Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
De exemplu, eu sunt absolventă de Teologie (am dat licența chiar anul trecut, în 2013).
Inainte sa iti fi dat licenta trebuiau sa e puna sa faci o marturisire de credinta. Si la cum o marturisesti nu trebuiau sa ti-o fi dat.
Citat:
În prealabil postat de laurastifter Vezi mesajul
Dacă aș fi trăit în comunism, aș fi putut studia orice altceva, în afară de Teologie, oricât de mult mi-aș fi dorit! Mi-aș fi ratat, prin urmare, vocația...
Vocatia sa ce? Sa inveti lucruri contrare Bisericii, cum ca BOR nu reprezinta credinta?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote