View Single Post
  #29  
Vechi 15.01.2015, 18:58:24
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Eu nu reusesc sa inteleg (tehnic) unele lucruri. Poate ma ajuta autorul acestui fir.

1. Cum iti propui totusi sa faci copilul daca nu cu mama surogat? Prin adoptie?
La barbati altceva nu e posibil. La femei (lesbiene) pot sa ia doar sperma (inseminare artificiala) si apoi se descurca singure).
2. Spui ca ai avut relatii cu femei si da, am auzit si eu de oameni care se denumesc homosexuali dar traiesc in familie normala.
Ori sunt bisexuali, ori se pune intrebarea ce anume nu functioneaza la ei?
Ce anume nu-i atrage la femei, dar ii atrage la barbat? Este ceva pur organic, sau aspectul, sau restul corpului.
Daca ai intalni o femeie deosebita ar fi posibil totusi sa te indragostesti de ea?
Sau problema voastra se rezuma numai la partea sexuala? (Adica te-ai putea indragosti de o femeie, dar nu poti avea sex cu ea).

3. Ce se intampla daca un copil crescut intr-o astfel de relatie ajunge intr-o zi sa nu fie de acord cu homosexualitatea si sa o condamne (poate din motive religioase, sau umane, sau stiu eu)? La fel ca si la adoptie (copii care intra in conflict cu parintii adoptatori)?

4. Exista roluri? Trebuie neaparat sa fie o evidenta fizica (in comportament si /sau aspect)?

Pentru noi cei heteroxeuali este aproape imposibil sa pricepem o astfel de problema. Cred la fel este si invers. Ei nu pot sa ne inteleaga pe noi.
La fel ca si in alte situatii: oameni care sunt sanatosi nu inteleg (bine) pe unii cu handicap, sau cei care au copii nu inteleg pe cei care nu pot avea, sau invers.
Si medicii nu ajuta in nici un fel. Nu reusesc sa explice cauze, mecanisme.
Am incercat sa pricep, am citit biografii de oameni cu anomalii sexuale si nu am putut sa inteleg pentru ca nici ei nu explica. Cumva ocolesc subiectul.
Spun da, sunt asa dein copilarie, etc., dar...atat. Nici o explicatie, nici daca au incercat altceva, nici cum se manifesta etc.

Ma deranjeaza cei care dezabroba si judeca din principiu. Nu cred ca ei inteleg totusi situatia. Inteleg insa ca nu le place. Dar este cumva la fel cu a judeca un om care este orb, sau surd, sau fara un picior.
Singura anomalie care totusi este acceptata este...impotenta.

Eu una nu inteleg si atat. Mi-e greu sa judec. Si am pe undeva totusi senzatia ca medical ar fi solutii. Dar nu ma pricep.
Mai degraba ii condamn pe medici ca nu lamuresc lumea.

Ceea ce ma deranjeaza cel mai mult este dorinta de a avea copii si mai nou ca vor sa adopte. Mi se pare ca exista o concurenta nedreapta cu noi heterosexualii care dorim sa adoptam. Ne lovim si asa de atatea bariere...

Si nu m-ar deranja situatia daca ar ramane numai la nivel de dormitor propriu. Acolo fiecare este liber sa faca ce vrea, dar pe strada si in public nu. Vad multe chestii la televizor care ma dezgusta.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 15.01.2015 at 19:04:36.