View Single Post
  #5  
Vechi 20.03.2008, 10:31:13
7th_Brigade_TzHL 7th_Brigade_TzHL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2008
Mesaje: 478
Implicit

Redau aici psalmul 26, pe care il poti citi sau spune atunci cand ai probleme:

Psalmul 26
1. Domnul este luminarea mea si mantuirea mea; de cine ma voi teme?
2. Domnul este aparatorul vietii mele; de cine ma voi infricosa?
3. Când se vor apropia de mine cei ce imi fac rau, ca sa manance trupul meu;
4. Cei ce ma necajesc si vrajmasii mei, aceia au slabit si au căzut.
5. De s-ar rîndui impotriva mea ostire, nu se va infricosa inima mea.
6. De s-ar ridica impotriva mea război, eu în El nadajduiesc.
7. Una am cerut de la Domnul, pe aceasta o voi cauta: sa locuiesc în casa Domnului in toate zilele vietii mele,
8. Ca să văd frumusetea Domnului si sa cercetez locasul Lui.
9. Că Domnul m-a ascuns în cortul Lui în ziua necazurilor mele; m-a acoperit în locul cel ascuns al cortului Lui;
10. Pe piatră m-a înăltat. Si acum iata, a înaltat capul meu peste vrajmasii mei.
11. Înconjurat-am și am jertfit în cortul Lui jertfă de laudă. Il voi lauda si voi cânta Domnului.
12. Auzi, Doamne, glasul meu cu care am strigat; miluieste-ma si ma asculta.
13. Tie a zis inima mea: Pe Domnul voi cauta. Te-a cautat fata mea; fata Ta, Doamne, voi cauta.
14. Sa nu-ti întorci fata Ta de la mine si sa nu Te abati întru manie de la robul Tau;
15. Ajutorul meu fii, sa nu ma lepezi pe mine si sa nu ma lasi, Dumnezeule, Mantuitorul meu.
16. Ca tatal meu si mama mea m-au parasit, dar Domnul m-a luat.
17. Lege pune-mi mie, Doamne, în calea Ta si mă îndreptează pe cărarea dreaptă, din pricina vrăjmasilor mei.
18. Nu mă da pe mine pe mâna celor ce mă necăjesc, că s-au ridicat împotriva mea martori nedrepti si nedreptatea a mințit siesi.
19. Cred că voi vedea bunatatile Domnului, in pamantul celor vii.
20. Asteapta pe Domnul, imbarbateaza-te si sa se intareasca inima ta si asteapta pe Domnul.
Reply With Quote