View Single Post
  #77  
Vechi 04.08.2007, 20:45:18
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de krabu
La problema asta mai e ceva, ai o relatie, nu te casatoresti, mai ai o relatie, nici asta nu merge, mai ai o relatie, nici asta si tot asa....

Apoi te casatoresti.

Ce se intampla cu celelalte pacate???? Le porti nu. Le tragi dupa tine. Toate sperantele, dorurile, gandurile celor lasate din terte motive: e prea devreme, nu te lasa parintii, trebuie sa termini facultatea, trebuie sa iesi si cu una mai grasa si cu una mai slaba si cu una blonda si cu una bruneta si cu una ciunga etc....

Daca iti faci viata pe un fundament moral puternic, atunci lucrurile sunt mai simple, mai drepte dar fiind mai virtuoase sunt evident mai grele. Daca de la inceput iesi cu o domnisoara si nu te intelegi, nu se aprinde dragostea si daca inchei relatia cu ea nu esti nicicum un nemernic. Daca te intelegi cu ea si totul e frumos si te casatoresti atunci cu adevarat esti un barabat. Pe de alta parte, din acest punct de vedere, daca vezi un barbat/femeie care desfraneaza evident ti se vor parea ceea ce si sunt: desfranati.

Par conceptii invechite. De cca cativa mii de ani. Oare ne`am desteptat acum in ultimii 20 de ani (pentru ca din 90 a inceput la noi aceasta decadere morala). Si daca ne`am desteptat ce am facut noi nou??? NIMIC. Doar consumam: TV, Filme, Ziare, Cora-Carefour, Internet fulltime.

Intrebarea din topic poate ar trebui sa fie alta:

DE CE DIN 1990 A FACE DRAGOSTE NU SE MAI CONSIDERA UN PACAT?????
din pacate nu numai din 1990 se intimpla sa nu se mai considere un pacat ci de mai demult si asta se intimpla pt ca [b]a slabit mult credinta adevarata si iubirea adevarata fata de DUMNEZEU ,caci dc l-am iubi cit de putin pe EL nu l-am mai necaji ;concubinajul dc citim in evanghelia dupa matei vedem ca e considerat ADULTER de catre DUMNEZEUdin cauza celor enumerate mai sus de cite unii din voi. Deci DOMNUL vrea prin aceasta RESTRICTIE sa ne fereasca de complicatii ulterioare,cred eu.
Reply With Quote