Subiect: despre Utrenie
View Single Post
  #24  
Vechi 14.05.2013, 23:44:23
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de NiCcoleta Vezi mesajul
Este bine ca sa se cunoasca "momentele " Utreniei macar asa cit de cit ca sa poata sa fie urmarita..De exemplu cind se citeste din Psaltire ar fi minunat sa urmarim si noi pe "Psaltirea " micuta (pe care o poti purta in buzunar mereu cu tine )ceea ce se citeste.Si ar fi minunat sa fim prezenti de la inceputul slujbei acesteia.Rinduiala Utreniei se gaseste si in "Ceaslov".
Utrenia debutează cu „Binecuvântat este Dumnezeul nostru...“, psalmii 19 și 20, numiți împărătești, apoi „troparele împărătești“ și ectenia întreită, ceea ce alcătuiește un prolog care cuprinde rugăciuni pentru conducători după îndemnul Sfântului Apostol Pavel (cf. I Tim. 2, 1-2). Partea următoare care începe cu formula „Slavă Sfintei... Treimi...“ ne trimite la începuturile creștinismului, când oamenii au înțeles că Dumnezeu este întreit în Persoane. Urmează citirea celor 6 psalmi care simbolizează perioada de după căderea lui Adam în păcat, marcată de tânguirea pentru starea decăzută a omenirii, dar și de nădejdea venirii Răscumpărătorului: „Eu m-am culcat și am adormit, sculatu-m-am că Domnul mă va sprijini“ (Ps. 3, 5). În acest timp preotul citește în taină cele 12 rugăciuni ale dimineții aducând lui Dumnezeu mulțumiri și cereri în numele credincioșilor.

Cântarea „Dumnezeu este Domnul...“ cântată de patru ori simbolizează vestirea venirii Domnului în cele patru laturi ale lumii. Troparele și sedelnele sunt imne care împletesc elemente din Vechiul și Noul Testament prin care aducem slavă lui Dumnezeu și lăudăm nevoințele sfinților. Urmează Binecuvântările Învierii, apoi antifoanele și prochimenul zilei prin care slăvim minunea Învierii Domnului. Cădirea din acest moment închipuie miresmele pe care femeile mironosițe le-au adus la mormântul Domnului în dimineața Învierii (Marcu 16, 1-8). Citirea uneia din cele 11 Evanghelii „ale Învierii“ (doar 11 Apostoli au fost martori ai Învierii) simbolizează arătarea Domnului după Învierea Sa. Preotul care citește în Sfântul Altar pericopa evanghelică îl simbolizează pe îngerul care a vestit femeilor mironosițe Învierea Domnului. Scoaterea Evangheliei în mijlocul bisericii spre închinarea credincioșilor marchează arătarea Domnului după Înviere și vestirea Învierii Sale tuturor. De aceea acum se cântă: „Veniți toți credincioșii să ne închinăm Sfintei Învierii lui Hristos...“. Prin cuvintele Psalmului 50, participanții la această slujbă exprimă sentimente de smerenie și umilință față de Hristos Cel înviat.

Citirea Canoanelor sau cântarea Catavasiilor reprezintă, după cum afirmă pr. prof. dr. Ene Braniște, „cea mai strălucită expresie poetică în cultul ortodox, a legăturii strânse dintre Vechiul și Noul Testament“. Luminândele cântate odinioară la ivirea zorilor parafrazează Evanghelia Învierii citită anterior. În continuare se intonează Laudele introduse de cuvintele „Toată suflarea să laude pe Domnul...“. Acestea sunt o serie de stihiri (strofe) care alternează cu versete din psalmii 148, 149 și 150, numiți „psalmi de laudă“. Doxologia sau Imnul îngeresc („Slavă întru cei de sus...“ - imnul cântat de îngeri la Nașterea Domnului) este un imn cu caracter trinitar, alcătuit „în cinstea Sfintei Treimi“, cum spunea Sfântul Simeon al Tesalonicului. Prin acest imn Îl slăvim pe Cel care „ne-a arătat lumina“ naturală, dar mai ales pe cea spirituală, aceea a cunoașterii lui Dumnezeu.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote