View Single Post
  #35  
Vechi 02.08.2018, 14:41:34
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Problema la îndreptarul din 2000 e că nu se știe cât a scris original părintele, și unde începe contribuția editorilor, din ce lucrări se citează și din ce context al scrierilor părintelui au extras editorii exemplele respective că poate aveau alt sens acolo, unde și cine a păstrat operele peste timp dacă părintele a fost arestat.
Nu se semnează nici măcar cu virgulă în finele cuvântului introductiv, cel care a scris prefața.
Am exlicat in mesajul trecut de e e logic ca parintele a scris acel indreptar, fara nicio adaugire facuta de altcineva. Pentru ca acei care ar fi facut asta nu ar fi adaugat ceva ce, probabil, nu exista in alte indreptare, doar ar fi scos. De unde ar fi gasit acele lucruri, au avut o revelatie? In al doilea rand ce interes ar fi avut sa adauge cateva puncte in plus, e fara sens.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E o greșeală de formulare, niciun alt părinte nu a tâlcuit că rugăciunea spre alte direcții te-ar face străin de credința ortodoxă, dacă forțat de împrejurări călătorie, primejdie, că o Biserică canonică are altarul spre altă zonă , că stai la masă sau la coadă la un ghișeu, sau te rogi așa în gând cu rugăciunea inimii. Formularea 57 pag 18, nu admite nicio excepție.
Eu sunt sigur ca parintele auzise de rugaciunea inimii, sunt sigur ca interpretarea e cea pe care am dat-o eu. Spui de mai multe mesaje de rugacinea la masa, din cate stiu rugaciunea se face inainte de asezarea la masa si dupa masa, la alte culte rugaciunea se face la masa.
Reply With Quote