Subiect: buna
View Single Post
  #14  
Vechi 16.07.2008, 23:16:13
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

monahii se roaga pt ei siobstea lor ,dar au dtoria sa se roage pt intreaga lume ,deci si pt credinciosi ,prin pomeniri la SFINTE LITURGHII ,sufletele celor din iad pot fi scoase ,iar a celor aflti inca pe acest pamint sint ferite de rele ,catastrofe .Eu stiu pe cineva sot si sotie f.f.apropiati mie care intr-un concediu erau sa se rastoarne intr-o prapastie ,dar nu s-a intimplat asta .Si nu se putea intimpla caci eu ia acea perioada i-am trcut la 40 liturghii pt vii ,deci erau pomeniti zilnic la o manastire!Credeti ca e putin lucru sa fi pomenit la sfintele liturghii,CHIAR DC NU PUTEM TOT TIMPUL SA FIM CA EI ,CA MONAHII IN BISERICA.Cunosc persoane f. crediciose care au grija ca tot timpul familia lor ,membrii sa fie pomeniti la 40 sfinte liturghii ,sau pe tot anul.Caci asta e rostul bisericii,prin rugaciunile ei sa ajute la mintuirea credinciosilor ,iar pt cei mai reci ,dar botezati sa-i apropie mai mult de credinta.Caile lui DUMNEZEU nu ne sint intotdeauna cunoscute,dar STIU ca prin rugaciunile preotilor ,monahilor si de mir noi crediciosii primim ajutor de la Dumnezeu in ispitele vietii.
Reply With Quote