View Single Post
  #26  
Vechi 14.03.2021, 15:00:27
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.966
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
cu asta nu sunt de acord. Ba chiar, dimpotriva, daca e ceva de facut, trebuie facut de NOI.

Daca aveti alte idei... scrieti-le.
Nu se pot face lucruri fără binecuvântare altfel se generează alte sminteli și se pot face lucruri care să nu fie foarte profesionale.

Eu îmi amintesc de manualele acelea de religie cu ”te bate Doamne, Doamne, dacă...” făcute fără tact pedagogic, de către niște mireni cu studii aproximative de teologie, făcute mai mult pt părăluțe, de la care s-au iscat niște sminteli.

Un preot, prof universitar de dogmatică, unul care știe canoane, un altul duhovnic cu experiență de 15-20 de ani, ar putea armoniza un îndreptar după învățătura de credință pe care o cunosc amănunțit, ar putea face încadrările corect, ce e păcat/ce nu, unde e ceva precursor păcatului, care nu e chiar păcat, recomandări pastorale pentru preoți, cât să dureze un canon maxim, care sunt păcatele de căpetenie ale neamului românesc întâlnite cel mai des la spovedanie, la asta mă refeream.

Mirenii nu pot alcătui singuri un îndreptar, s-ar pierde, un îndreptar nu e nici tratat de patologie psihiatrică să enumeri detaliat toate căderile, nu e nici manual de vrăjitorie (care să descrie detaliat practicile), nici buletin ginecologic, trebuie făcut cu foarte mult tact, pe categorii de vârstă, chiar diferențiat pt monahi/ mireni, nu trebuie să înfioreze sau să îngrețoșeze oamenii cu privire la ce se mai poate cuibări în mintea umană.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.03.2021 at 19:49:31.
Reply With Quote