View Single Post
  #28  
Vechi 14.03.2021, 20:29:59
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.951
Implicit

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Este vorba de SUA; eu locuiesc in SUA. Chestia este ca in afara religiei omul incepe sa manance si altceva. Lumea a devenit in mod exponential ateista;
Cred că o formă de ateism a existat întodeauna prin îndoieli, căderi în necredință, superstiții care au creat paralelism pe lângă dogma adevărată, doar că acum se promovează doar planul material, omul e valoare dacă are, nu dacă ființează(după modul pre cădere adamică) .


Citat:
In materie religioasa, in SUA:
[list][*]cultele reformate (gen penticostalii) domina SUA; pentru ca aici religia e ceva ciudat; nu se incadreaza in niciun fel de reguli. Practic, eu maine pot sa imi deschid biserica intr-un sediu comercial oricare. Fara scoala, fara sa fiu popa etc. Ma declar pastor, scot o dogmatica si aia. Perfect legal si la liber. Asa ca fiecare biserica este de sine statatoare aici.
În România au apărut asociațiile religioase, unele desprinse din B.O.R. cetățeni care se îmbracă în preoți și slujitori, și-au cumpărat obiecte bisericești și se folosesc de ele pentru a cere donații și a face slujbe prin casele oamenilor fără binecuvântare, unii sunt foști preoți dați afară pt abateri morale, divorțuri, gestiune frauduloasă, alții n-au fost niciodată preoți, sau tunși călugări sau n-au terminat nici măcar studii teologice, dar e o piață liberă, cine e naiv le dă bani, donații.

Oricine care are susținere și un grup de semnatari, își poate face asociație religioasă sau o asociație paralelă nu neapărat cu teme creștine, cu teme hinduse, sau altele, ăsta e statul laic care crează voci diverse și multe.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
[*]Apoi ii ai pe mormoni si pe amish: surprinzator, ei incep sa castige teren, prin 2070 or sa fie peste jumatate din populatia SUA, pentru ca au zeci de copii fiecare.
Da, ai uitat de huteriți, tot un fel de amish, din momentul în care apar prin emisiuni tv și cochetează cu vedetismul ei au pierdut trăirea simplă, am văzut o emisiune în care unii aveau facebook și se delectau cu like-uri, trăirea adevărată nu e un selfie.

Cine știe, poate ei trăiesc amish contra-cost, Guvernul le dă asistență socială și medicală, iar ei trăiesc chipurile tradițional, ca niște muzeografi care se îmbracă în haine medievale să aduca aminte de atmosferă, dacă ar vrea să iasă din acel mediu ar trebui să muncească crâncen și nu prea se pricep.
Statul îi întreține așa în memoria părinților fondatori, cert e că părinții fondatori munceau fizic de le săreau capacele, depuneau efort pentru orice lucru procurat, nu erau grași, puțini aveau diabet, cei din emisiune erau cam dolofani.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
[*]catolicii sunt foarte ritualici, adica primesc infuzie de oameni foarte, foarte rar, pentru ca, asa cum a declarat un coleg de al meu, "nu simte nimic". Adica nu au suflet, e doar ritualul si atat. Acolo se duc descendenti de irlandezi care si ei mai scapa la pentiscostali si aia e.
Irlanda a avut demografie foarte bună cât avortul a fost limitat, erau câte 3-5 copii în unele familii, romano-catolicismul a încercat măcar până în ultimul moment să salveze viața și să lase o societate calmă, acum s-a făcut drept la avort cu votul irlandezilor tineri școliți în seminarii religioase, iar dreptul la blasfemie a fost introdus, societatea lor devine una câinească (pentru că s-a degradat calitatea discursului public) și-și pierde vlăstarele.

Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
[*]bisericile ortodoxe sunt rare, am gasit pe internet cineva cum explica tiparul lor: cine sunt rusii, grecii etc si cum fura unii la altii membri, dar nu mai tin minte ce si cum. Slab organizati, se duc numai de-ai lor acolo (adica daca ai biserica de greci se duc numai greci; daca ai una de romani se duc numai romani) si in regim de disparatie.
Am văzut o Biserică românească din Franța, unde predica se traducea în timp real în franțuzește pentru vizitatorii locali, era un zgomot de fond deranjant făcut de traducătoare, eu n-aș putea suporta așa neorânduială să bruieze cineva vocea preotului, adică nu te poți concentra deloc, dar întreb o fi mai bine așa ?

Dacă româncele se căsătoresc cu francezi și îi asimilează e vreo garanție că și a doua generație va fi ortodoxă, asta dacă nu sunt căsătorii fără rod ?



Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
O-io-io. Recunoaste: nu mai are nicio treaba cu timpurile ce le traim. Are dreptate cel care zice ca e facut mai degraba pentru clerici si nu pentru laici. Problemele mai spinoase ar fi lgbt, ideologia, sexul (pt ca acum exista prezervative) decat fumatul si guma de mestecat.
Există mai multe îndreptare unele făcute de greci, am găsit pe net cel puțin unul făcut de o mănăstire, Meteora.
De acord că unele îndreptare surprind spiritul vremii de exemplu un îndreptar de la Mănăstirea Lainici vorbea despre sectari în mai multe fraze, era scris prin 2000 exact când luau aplomb adunările.

Ciudată însă faza cu guma de mestecat, nici măcar nu era un obiect de lux guma de mestecat, era chiar foarte ieftină, țigările sunt obiecte de lux, scumpe, accizate de stat și băutura accizată e tot acolo, deci e și risipă financiară, pe lângă adicție.

Cred că fumatul e o problemă, deși Biblia nu pomenește nicăieri de fumat, oamenii se smintesc dacă văd preoți fumători, teologi fumători, copii de preoți, pastori sau din familii de pocăiți fumători.


Citat:
În prealabil postat de moshu Vezi mesajul
Vizele sunt pentru turism. Nu se dau vize de emigrare (in afara de loteria vizelor)
Dar, romanii se urasc unii pe ceilalti. Dar o sa se schimbe, cred. Noile generatii nu sunt asa, sunt mai deschise. Ba chiar mai ca ar fi mandre de radacinile lor.
Mă refeream că Grecii sunt în Schengen dinainte de anii 80, au avut timp să facă o comunitate, din păcate dintre toate familiile ortodoxe, românii sunt cei mai dezbinați.

Eu n-am văzut atâta dezbinare ca la români între macedoni, sârbi, greci, albanezi, georgieni, acolo există un plan de țară cât de cât și o solidaritate peste granițe, grecii se căsătoresc între ei să păstreze tradiția.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 14.03.2021 at 21:27:43.
Reply With Quote