Subiect: Salvati Romania!
View Single Post
  #76  
Vechi 27.12.2009, 21:41:36
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Probabil multora vi se va parea acest topic, putin deplasat, putin absurd, putin hazardat. Rugamintea mea ar fi doar aceea de a privi in jur pentru a trage concluzii. Daca veti considera ca sta in puterea reprezentantilor puterii sa salveze tara aceasta din haos, sunteti niste oameni fericiti. Si eu sunt dintre cei visatori, dar aici chiar ca nu-mi mai permit sa sper ceva!
Sambata am fost la parastasul celui despre care scriam ca am stat la capataiul lui cand a plecat dintre noi. (Au trecut deja trei luni). Au fost mai multi preoti (pe stil vechi), iar dupa masa, discutia a alunecat putin in politic. Cu toata jena, am indraznit sa spun ca de pe margine cu bratele incrucisate, nu rezolvam nimic si ca biserica nu se implica suficient in acest sens. Vazandu-ma privit cu nedumerire, m-am vazut nevoit sa explic faptul ca , evident, nu in politica se cere implicarea, ci in rugaciuni speciale, asa cum se obisnuieste in astfel de cazuri. Desi au fost in unanimitate de acord, au aratat cu degetul catre Preafericitul Daniel; de-acolo trebuie sa se dea... tonul la cantec. Concluzia era ca, in fapt, noi toti trebuie sa ne rugam si ca e greu de crezut ca lupta se va duce dincolo de peretii bisericilor. Le-am spus ca poporul roman este destul de receptiv in astfel de cazuri si ca daca din 2 milioane se vor ruga 500.000, tot inseamna ceva. Uneori si o singura rugaciune poate face minuni. Si este ciudat: daca intrebi cine crede in minunile Parintelui Arsenie Boca, sunt sigur ca se vor gasi enorm de multi. Daca intrebam cine crede in minunile sfintilor, Mina, Nicolaie, Spiridon, Parascheva, Teodora de la Neamt, Nectarie, Dumitru si nu mai stiu acum cati, vom fi coplesiti de rezultate. Cu toate astea, ne plangem de mila ca suntem condusi de hoti, minciuna si aroganta au ajuns la rang de mare cinste, dar nu suntem capabili sa ne oferim 10 minute din timpul nostru, pentru a-L ruga pe Dumnezeu sa dea intelepciune celor de care depinde tara noastra. Nu ne rugam sa moara sau sa fie pedepsiti pentru ceea ce fac, ci sa le dea Dumnezeu mintea de pe urma si sa-i "trezeasca" asa cum crede El de cuviinta!
Ieri, dupa Sf. Liturghie, am fost uimit sa descopar EXACT aceiasi pozitie a duhovnicului meu, desi va rog sa ma credeti, n-am discutat niciodata pe tema asta si nu-mi cunoaste pozitia si framantarile.
Ce-ar trebui sa facem, oare? Iesitul in strada, nu-i o solutie. Aratatul cu degetul si razvratirea impotriva sistemului, nici atat. Doar Dumnezeu poate face ceva, si sta in puterea noastra sa-L rugam pe El sau pe cei care mijlocesc pentru noi, si nu ma indoiesc de faptul ca Parintii Arsenie Boca, Teofil Paraian, Ilie Cleopa si cine mai vreti voi, nu vor fi buni reprezentanti ai intereselor noastre. Amintiti-va toate astea in rugaciunile voastre, adaugati banutul vostru la Sf Altar, si pomeniti-i pe Sfintii nostri Parinti sa mijloceasca pentru noi!
intrebarea ta isi gaseste raspunsul in foare frumoasa conferinta sustinuta de avocatul CEZAR AXINTE ,la o conferinta a scolii brincovenesti ,intitulata LEGITIMA APARARE..MERITA VAZUTA..PE YOUTUBE..SAU CHIAR ACI LA VIDEO CRESTINORTODOX.
Reply With Quote